Ана Брнабић: Први фикус или тата Србије?



Док није постала министарка државне управе, готово да нико и није чуо за њу. Ипак, била је и изненађење, али и освежење на јавној и политичкој сцени. Изненађење зато, јер се одмах јавно изјаснила као геј особа, без обзира какав (већински) став житељи ове земље имали према таквим склоностима. Што је, нема шта, било храбро. И с друге стране, баш некако европски. То је наравно подразумевало да нема шминке, као ни сукања, али на то смо се временом навикли. С друге стране, током министарског стажа заиста је покренула много тога у увођењу и побољшању Е-управе и то добро иде, мада још увек често морамо на шалтере, уз неизбежно „фали вам још један папир“. И за то похвала, али за остало, а нарочито за учинак на премијерског позицији, оцена је близу негативној. Наследила је оно што јој је Вучић оставио, а затим само наставила да извршава и понавља велике мисли и циљеве „великог вође“, без практично иједног личног резулата. Једном речју, нови Мирко, овај пут од миља названа „први фикус Србије“.

Биографија

Рођена је 1975. године у Београду. 

 Завршила је Пету београдску гимназију 1994. године. На универзитету Нортхwоод у Мичигену завршила је студије пословне администрације 1998. године, након чега је стекла МБА диплому из маркетинга са Хулл универзитета у Енглеској, наводи се у званичној биографији.

Крајем 2001. враћа се у Србију, где је радила за различите америчке консултантске фирме на пројектима развоја локалне самоуправе, а које је финансирао УСАИД.

Од 2002. до 2011. ради у УСАИД-у, а као најзначајнију иницијативу у том периоду, у званичној биографији наводи оснивање Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД) 2006. године.

Од 2011. ради у америчкој компанији за развој ветропаркова Цонтинентал Wинд Сербиа, а од јануара 2013. постаје и њен директор.

У исто време била је потпредседница Управног одбора НАЛЕД-а, а од априла 2016. године је и председница УО ове познате јавно-приватне алијансе која окупља локалне самоуправе, приватна предузећа и невладине организације.

За Брнабићеву је шира јавност чула у октобру 2015. током афере "Лидија Удовички", када је сајт "Телепромптер" објавио транскрипт телефонског разговора између Бојана Пајтића и Лидије Удовички, сестре тадашње министарке државне управе Кори Удовички. Лидија Удовички је наводно рекла да је кум премијера Србије и директор ЕМС-а Никола Петровић покушао да наплати рекет од два милиона евра од америчке фирме "Континентал винд партнерс" (ЦWП), не би ли ветропарк у Србији прикључили на електромрежу. Премијер Вучић је на то одговорио оптужбама на рачун ЦWП, тврдећи да је управо та фирма у САД излобирала да пет конгресмена потпише писмо Џозефу Бајдену у којем су премијеров брат Андреј и његов кум Никола Петровић означени као центар корупције у Србији.

Брнабићева је, међутим, заједно са директором ЕМС и министром енергетике Александром Антићем, на конференцији за медије у Влади Србије, одбацила наводе о било каквом покушају рекетирања.

Отприлике у исто време, у медијима се појавила информација да би Ана Брнабић требало да буде на челу "деливери јунита" у Влади Србије, али према писању медија "деливери јунити" нису никада заживели.

У марту 2016, током јавне дебате, дошла је у сукоб са Фискалним саветом који је оспорио исплативост увођења онлајн фискализације, за шта су се, са друге стране, НАЛЕД и Брнабићева, недвосмислено залагали.

Чланица је Управног одбора Пексим фондације која обезбеђује стипендије за магистарске студије на Универзитету Кембриџ студентима из Србије и Македоније. Председница је саветодавног одбора Етно мреже, удружења произвођача рукотворина.

У августу 2016. изабрана је за министарку државне управе и локалне самоуправе, а у јуну 2017. председник Србије Александар Вучић предложио ју је за мандатара нове владе.

На функцији председнице Владе Србије налази се од 29. јуна 2017. године. 

(Извор: Истиномер)

 Тата

Фебруара ове године Милица Ђурђић, партнерка премијерке Ане Брнабић добила је сина. Честитке су стизале са свих страна, како из власти тако и из опозиције, а буквално једини изузетак од овога био је председник Покрета слободних грађана (ПСГ) Сергеј Трифуновић, који је вече искористио за спрдњу са премијерком и чињеницом да се остварила у улози родитеља.

Сергеј је серију неукусних, хомофобичних и примитивних твитова почео са монтажом Александра Вучића и Небојше Стефановића који цепају кошуљу са мушкарца на чије тело је невешто намонтирана глава Ане Брнабић, уз речи "у кући Брнабића". Уследио је још један покушај глумца да буде "духовит" и речи "Игор ће бити пљунути отац", уз слику Ане Брнабић из млађих дана.

 

Где је Србија у односу на светске тенденције, како ЛГБТ особе могу добити децу и јесмо ли ближе дану када ће им то бити дозвољено, питање је која се постављало у неким медијима.

Ако је партнерка премијерке

постала мама, шта је премијерка

“Ја сам говорио да Ана није постала ништа јер по нашим законима тренутно, Ана и Милица су цимерке, а Ана највише што може да постане је бебиситерка. Она нема никаква родитељска права. Ако раскину, Милица одлази, ако се не дај Боже Милици нешто деси дете иде Миличиним родитељима и њеним рођацима, Ана ту нема ништа, тако да то је то, то је тренутна реална ситуација”, рекао је Предраг Аздејковић, уредник геј магазина “Оптимист”, преноси Б92.

 

Милица Ђурђевић, потпредседница Заветника:

Бранимо традиционалне вредности

 

“У нашој традицији је да се увек радујемо рађању детета, и ми се радујемо свакако новом животу. Али сагласна сам са ставом да наша законска регулатива апсолутно не препознаје такве моменте, нити се може говорити о родитељу један и родитељу два. Ми имамо либералне демократије на западу које такође нису усвојиле закон о истосполним заједницама које могу да усвајају децу. Видјећемо и да једна Велика Британија, Луксембург, Швајцарска нису ратификовале Истанбулску конвенцију. Ми се као покрет трудимо да одбранимо неке вредности које су испробане, које су традиционалне”, рекла је Ђурђевић.

(Извор. Клиx.ба)

 

Брнабић: Не разумем зашто истополни

партнери не могу да остваре наследна права               

 

Ана Брнабић је прошле године изјавила је да јој је неразумљиво то што истополни партнери у Србији не могу да остваре наследна права, јер не могу да легализују свој брак, и додала да дубоко верује да сви људи морају имати иста права.

“Шта се дешава када један од партнера премине, а други не може да оствари право располагања имовином коју су две особе годинама заједно стицале? Мени је то неразумљиво као особи, независно да ли сам припадница ЛГБТ популације, премијерка, директорка неке фирме или консултант. Али могу да разумем да наше друштво није спремно да отвара и ово питање у тренутку када су пред нама значајна питања која морамо да решимо због наше будућности”, рекла је премијерка у интервјуу за магазин Прајд (Приде).

Премијерка, која је и сама припадница ЛГБТ популације, рекла је на питање о Предлогу закона о истополним заједницама, да она Србију замишља као земљу једнаких шанси за све и једнаких права пред законом, без обзира на порекло, статус или сексуалну оријентацију.

“Ипак, подсетићу вас да ни све земље Европске уније немају исту праксу када је реч о истополним заједницама или браковима. Та тема је често предмет полемике и у земљама чланицама ЕУ или у другим земљама, а и код нас. То је добро, јер кроз јавни дијалог ми заправо можемо да чујемо све аргументе за или против”, рекла је она.

Ана Брнабић није желела да прејудицира када би тај закон могао да буде усвојен, нити да даје било каква обећања и рокове.

“Морам да нагласим да у овом тренутку наша земља има других, јако важних отворених питања која морамо да решимо у блиској будућности у корист свих градјанки и градјана Србије. Сигурна сам да ће у једном тренутку и ова тема доћи на дневни ред, али сада је тренутак да се фокусирамо на питања од, пре свега, националног значаја. Такодје верујем да ће бољи животни стандард грађана, основни циљ наше политике, веће плате и пензије, веће могућности за каријеру, сигурност и перспективу коју људи виде за себе и своје породице, свакако смањити поделе и анимозитете у друштву па ће онда и расправа око ове теме бити много консктруктивнија и са мање емоција и стереотипа, а много више разума и људскости”, навела је.

Одговарајући на питање да ли има и личне разлоге зашто би тај закон требало усвојити што пре, премијерка је навела да није ту да би решавала лична питања већ да је као председница Владе одговорна свим градјанима и да јој је незамисливо да користи своју позицију за личне агенде.

 

Говорећи о томе каква би ситуација по питању права ЛГБТ особа желела да буде када буде одлазила са власти, премијерка је навела да би волела да бити ЛГБТ не буде толики табу или тема у јавности.

“Да Прајд више не буде тема о којој се разговара са пуно полемике, већ догадјај као и било који други када се одржава неки концерт или манифестација. Да ЛГБТ популација, баш као и сви остали градјани Србије, у својој земљи види будућност, могућност за срећу и просперитет, свој дом”, рекла је она.

Она је навела да су њени пријатељи и породица знали каква је њена сексуална оријентација и пре него што је ушла у Владу и да су познавали и њену партнерку, али да јој интересовање јавности у Србији за тај део њене личности није сметало јер је сматрала да се тако и Србија мења и да ће научити да прихвати различитост, односно да ће помоћи људима да се осећају комотније у својој кожи и смогну храбрости да живе свој живот.

“Морам да признам да ме је позитивно изненадило то што је већина градјана, чак и оних старијих и традиционалнијих, то брзо прихватила и ставила ‘ад акта’ и увек када путујем по Србији људи ме дочекују присно, без икаквих добацивања или увреда. Оно што нисам очекивала и што ме истински запањило је то што сам од те такозване ‘демократске’, ‘европске’ елите добијала, а и данас добијам, највеће увреде и непримерене коментаре – медју којима се свакако истичу називи ‘хомопремијерка’ или питања типа ‘имају ли геј особе неки посебан третман на робији или онако исто као свима’. Оба ова коментара дошла су од људи који су се у прошлости представљали као изузетно либерални, али је права истина очигледно много другачија”, навела је она.

На питање шта би поручила људима који имају проблем да саопште своју истополну оријентацију, Ана Брнабић је рекла да имамо само један живот и да сви треба да га проживимо слободно, колико год је могуће срећно и не скривајући се ни од кога.

“Свако има право да живи један нормалан живот, да воли кога жели да воли, без стигми и лавиринта лажи. Да ли сте геј или стрејт није ствар избора, већ једноставно тога ко сте ви. Као што то да ли сте родјени бели или црни није ствар избора. Свакако бих ипак замолила и све ЛГБТ људе да покушају да разумеју и људе са више ‘традиционалним’ вредностима, да им укажу поштовање, да и они имају право на своје мишљење и ставове, и да не морамо да се слажемо, док год једни друге поштујемо такви какви смо”, рекла је премијерка Србије.

(Извор: Нови магазин)

 

Полемика премијерке и министра

о "две маме и двојици тата"

 Поштујем премијерку, али тражим и да она поштује моје право на лични став и слободу говора и сачекаћу да најпре с њом поразговарам о свему, изјавио је министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић.

Он није желео да коментарише реакцију премијерке Ане Брнабић на његов твит да није у реду да "Роко има две маме, а Ана двојицу тата" у тренутку кад се Србија бори за већи наталитет:

"Остајем при ставу који сам изнео на твитеру. Није ми била намера да било кога увредим. Жао ми је што је премијерка изашла у јавност пре него што је разговарала са мном. Поштујем премијерку Брнабић, али тражим да се поштује и моје право на лично мишљење и слободу говора", рекао је Поповић за Тањуг.

Као што то право не жели да одузме премијерки, наставио је министар, тако исто очекује да ни она не укида основна људска права члановима свог кабинета.

"Џентлменски ћу сачекати разговор са премијерком у четири ока", закључио је Поповић.

Министар Поповић усталасао је јавност коментаром да није у реду да "Роко има две маме, а Ана двојицу тата" у тренутку кад се Србија бори за већи наталитет, а поводом увоза, како каже, "геј сликовница" из Хрватске.

Тај твит министра је покренуо бројне реакције у јавности, а међу њима и премијерке Ане Брнабић.

 

Брнабић: Поповић увредио део

грађана за које ради, све помешао

Премијерка Брнабић изјавила је да је министар Ненад Поповић увредио један део грађана Србије за које ради и који плаћају владу и поручила да би волела када би се њени министри мало више бавили својим послом, а не износили личне ставове на разне теме, које нису у њиховој надлежности.

Брнабић је најавила да ће у четири ока разговарати са Поповићем како би пробала да разуме његову изјаву.

"Поповић као министар без портфеља задужен за иновације је задужен да Ана, Стефан или Милош, да сва та деца остану у Србији, посао му је да се бави тиме да направи услове да деца остану у нашој земљи", нагласила је она.

Премијерка Србије сматра да изјава Поповића није у духу толеранције коју влада покушава да промовише, а поред тога је подсетила и да је Поповић увредио један део грађана Србије за које ради и који плаћају владу.

Објава на Твитеру министра Ненада Поповића да није у реду да "Роко има две маме, а Ана двојицу тата" у тренутку кад се Србија бори за већи наталитет, а поводом увоза, како каже, "геј сликовница" из Хрватске, изазвала је јуче бројне негативне реакције, а потом се поново огласио министар, који је саопштио да је био изложен претњама.

Брнабић је рекла да јуче није желела да реагује, не зато што је била на конгресу у Јахорини, већ што је мислила да сви треба да научимо да не реагујемо на прву лопту.

"Треба реаговати хладне главе. Да сам јуче реаговала рекла бих многе ствари које не треба да се преносе преко медија", казала је.

Брнабић је најавила да ће у четири ока разговарати са министром Поповићем како би пробала да разуме његову изјаву.

"Мислим да је Поповић помешао све теме у својој изјави, сваку коју је поменуо он је помешао", истакла је Брнабић.

Премијерка је истакла да жели да стави тачку на тему тога да ли неко ко је геј или није, односно да не постоји никаква узрочна последична веза између хомосексуалности и наталитета.

"И геј људи имају репродуктивне органе. И геј људима никакав министар, никаква влада не може да одреди да ли ће имати децу или не, нити да то контролишу. Наталитет и да ли сте геј немају везе једно с другим. Пробаћу да замолим министарку која је задужена за та питања да појединачно објасни министру Поповићу да ли наталитет нема везе са тим да ли је неко геј", казала је она.

(Извор: РТВ)

 

Имовина и фирме         

    Стан у близини Белог двора Брнабић од 382 квадрата је купила 2014. Године, за готов пола милиона евра. Део купопродајне цене исплатила је из кредита. Стан је оптерећен хипотеком која ће бити уклоњена када се отплати кредит.

  Брнабић је власница куће која се налази на хрватском острву Крк. „Кућу су изградили моји бака и деда 1980. године. Породични договор је био да се сва дедина имовина у Хрватској пребаци на моје име током оставинске расправе, али је реално да је цела имовина у Хрватској и даље породична“, навела је Брнабић. „Нисам сигурна колика је вредност јер брат и ја нисмо никада желели да је продамо. Она за нас има првенствено емотивну вредност.“

  Поседује још једну кућу на острву Крк у Хрватској коју је наследила. За ову кућу је у пријави Агенцији за борбу против корупције навела да је „стара и девастирана“. Министарка је КРИК-у рекла да је и ова кућа припадала породици њеног деде.

     Брнабић поседује 89 ари земље на острву Крк у Хрватској, показују подаци тамошњег катастра. Овај податак није наведен у њеном имовинском картону на сајту Агенције за борбу против корупције. Земља на Крку део је веће парцеле од око 21 хектар. На делу те парцеле планирана је изградња једног од највећих развојих пројеката на Крку – пословне зоне вредне два милиона евра. До данас, та зона није изграђена. Брнабић је рекла да је и земљиште пријавила Агенцији. „Земљишне књиге нису деценијама сређиване и власник сам земље заједно са некада и више од 25 власника (наследника првобитних власника).“

 Министаркин брат власник је трособног стана на Врачару, недалеко од Храма Светог Саве. У стану је тренутно приватни дечји вртић.

Мајка Ане Брнабић власница је куће у Београду. Кућа има дозволу за градњу, али не и употребну дозволу.

 Око 20 ари земље у предграђу Београда у катастру се води на министаркиног покојног оца Зорана Брнабића. На њој је кућа саграђена без дозволе и није укњижена.

НЕЛЕГАЛИЗОВАНО  - На земљи у Гроцкој, која се у катастру води на министаркиног покојног оца Зорана Брнабића, налази се кућа непознате површине. Кућа је изграђена без дозволе и није уписана у катастар. Кућни телефон се води на брата Игора Брнабића. Министарка нам је потврдила да је њен брат власник. „Када је отац преминуо договорили смо се да кућа припадне мом брату.“ Брнабић тврди да је ова викендица површине 40 квадрата и да је изграђена осамдесетих.

 Брнабић је 2010. године купила нову „тојоту“ на лизинг.Аутомобил је на лизинг купила компанија „Енергy & Инноватион“ у јануару 2016. године када је већинска власница компаније била Ана Брнабић.

Брнабић је подигла кредит у октобру 2014. године како би исплатила део стана на Дедињу. Кредит има каматну стопу од 3,99 одсто на годишњем нивоу и период отплате од 30 година. Према истраживању КРИК-а месечна рата кредита износи око 140.000 динара и министарска плата коју Брнабић прима није довољна да отплати овај кредит. „Рату кредита за стан исплаћујем из уштеђевине коју сам пријавила Агенцији за борбу против корупције, а коју сам стекла радећи годинама на руководећим позицијама у страним компанијама у привреди и као консултант у међународним организацијама.“

   Министаркина фирма „Енергy & Инноватион“ склопила је у јануару 2016. године уговор о лизингу, ради куповине новог аутомобила „фијат абарт“.

 Брнабић је у јулу 2015. основала ово предузеће са контроверзним београдским адвокатом Игором Исаиловићем који оснива офшор фирме и близак је сарадник градоначелника Београда Синише Малог. Фирма је регистрована за инжењерске делатности и техничко саветовање, али њени послови нису познати. Компанија је склопила уговор с банком како би на лизинг купила аутомобил „фијат абарт“ у јануару 2016. године. Брнабић је била већинска власница „Енергy & Инноватион“ са 70 одсто удела, а Исаиловић власник остатка. Три дана пре него што је постала министарка у августу 2016, Брнабић је свој власнички удео бесплатно пренела на Милицу Ђурђић, која је била директорка фирме. Компанија је приликом оснивања била регистрована на адреси пребивалишта Ане Брнабић, а данас јој је седиште на адреси у Добрињској, на којој се налази адвокатска канцеларија Игора Исаиловића.

   „Девелопмент цонсултинг гроуп“ (ДЦГ) је консултантска компанија која саветује клијенте у областима добре управе, јавно-приватног дијалога, одрживог развоја и слично. Основало ју је неколико домаћих и међународних развојних стручњака у марту 2005. године, а пет месеци касније Брнабић постаје сувласница са 18 одсто власништва. Јануара 2009. Брнабић повећава свој удео у фирми на 20 одсто и постаје заменица председника управног одбора. Крајем 2014. напушта фирму – свој власнички удео поделила је на једнаке делове и поклонила осталим сувласницима. Клијенти ДЦГ-а су међународне организације међу којима су УНДП, Делегација ЕУ у Србији, око 30 локалних самоуправа у Србији, као и НАЛЕД у којем је Брнабић била председница управног одбора.

„Цонтинтентал Wинд Сербиа“ основана је августа 2009. године и бави се пројектовањем и изградњом објеката за производњу електричне енергије. Кроз сложену власничку структуру, фирма је повезана са међународном компанијом „Цонтинентал Wинд“ која се бави обновљивом енергијом и послује у неколико држава: Румунији, Бугарској, Пољској и Аустралији. Лидија Зулма Удовички, сестра бивше министарке за државну управу Кори Удовички, била је директорка и заступница „Цонтинентал Wинд Сербиа“ пре Ане Брнабић, која то постаје 2013. године. Бојан Пајтић, бивши председник Демократске странке (ДС), тврдио је 2015. да му је Лидија Удовички рекла да је Никола Петровић, кум премијера и директор „Електромреже“ тражио два милиона евра да би ветропарк компаније прикључио на систем „Електромреже“. Брнабић, која је у то време била директорка компаније, са Петровићем је одржала конференцију за новинаре на којој су демантоване ове оптужбе. Након што је заменила Кори Удовички на месту министарке августа 2016, Брнабић је изјавила: „Нити сам бранила кума, нити мислим да том куму треба одбрана и да треба баш Ана Брнабић да га брани.“

Српско удружење за енергију ветра (СЕWЕА)  су основале компаније које су желеле да инвестирају у енергију ветра. Чланице СЕWЕА су „Цонтинентал Wинд Сербиа“, „МК Финтел Wинд“ у заједничком власништву италијанске фирме и „МК Холдинга“ Миодрага Костића, затим фирма „Енергоwинд“ из Вршца чији је власник фирма са Британских девичанских острва и „Ветропарк Инђија“ у већинском власништву компаније из Мађарске. Међу циљевима удружења је да посредује између својих чланица и доносилаца одлука у Србији у области обновљиве енергије. Брнабић је била заступница удружења од фебруара 2012. до августа 2016. – оставку је поднела дан пре него што је постала министарка. Удружење СЕWЕА најавило је да ће ветроелектране помоћи да струја буде јефтинија, док је Јавно предузеће „Електропривреда Србије“ то демантовало наводећи да ће та струја, напротив, изазвати поскупљења.

    Фондација „Пексим“ је непрофитна организација за стипендирање студената на Универзитету у Кембриџу, чији је циљ да се стипендисти врате у земљу и запосле у државној управи. Централа фондације је у Македонији, а у Београду постоји од 2011. Оснивач је Михаил Петрески из Македоније који је поседовао истоимену фирму. „Фирму је 2008. године купила пољска програмерска компанија „Асеццо СЕЕ“, а Петрески је лични новац уложио у фондацију“, рекла је Брнабић у мају 2016. за телевизију Н1. Пољски „Асеццо“ поседује у Србији истоимену фирму чији је директор министаркин брат Игор. Брнабић је била директорка фондације до септембра 2015, а затим постала чланица управног одбора. У новембру 2016. напушта фондацију.

    Компанија „Ассецо СЕЕ“ основана је 1990. године. У власништву је истоимене фирме из Пољске која се на свом сајту хвали да има највеће приходе од продаје рачунарске опреме и програма у Југоисточној Европи. Власници пољске фирме су иностране компаније, а мали удео има и Европска банка за обнову и развој (ЕБРД). Један од директора српског огранка је Игор Брнабић, министаркин рођени брат, који је на то место именован у јануару 2016. Ова компанија добила је неколико десетина јавних набавки последњих година код више различитих министарстава, институција и јавних предузећа. Једна је од водећих ИТ компанија у Србији. Ана Брнабић је по доласку на место министарке рекла да верује да ИТ сектор може да буде окосница развоја Србије.  

  Компанију Уни4голд  су 2007. године у Нишу основали Соња и Горан Ћирић и бави се рачунарским програмирањем. Горан је шеф посланичке групе Демократске странке (ДС). Пар месеци након оснивања, компанију купује офшор фирма са Британских девичанских острва „Монпхреy Лтд“, а 2013. године власништво преузима „Ассецо СЕЕ“. Игор Брнабић, Анин брат, је постао директор у децембру 2015. године.

   Брат министарке Брнабић био је од септембра 2009. до јуна 2011. директор компаније која се бави консултантским активностима у области информационих технологија (ИТ). Власник фирме је словеначки држављанин Маријан Брвар, који послује у ИТ сектору.

 

Пријава

    Агенција за заштиту животне средине Министарства пољоприврде поднела је прекршајну пријаву против Ане Брнабић као одговорног лица у фирми због кршења Уредбе о производном отпаду. Поступак је у току пред Прекршајним судом у Београду. „Не коментаришем судске поступке“, кратко је одговорила на питање КРИК-а у вези са овим прекршајем.

                 

  Вожња под дејством алкохола

     Пред Прекршајним судом у Београду води се поступак против Ане Брнабић јер је 2014. Године возила под дејством алкохола. Поступак ни након две године није завршен, а суд није хтео да КРИК-у достави податке о случају. Брнабић није желела да коментарише овај поступак.

 

 

 

 

 

 

 

Датум: 2019-06-17 14:13:34


Допуни Досије