Нов 26, 2017 | Аутор Фајтер / Н1 / од 26.10.2017. |
Русија је зачуђена одлуком Хрватске да се придружи иницијативи осам земаља ЕУ за јачање потенцијала Групе за стратешке комуникације (StratCom) формиране за супротстављање руској пропаганди.
Према писању загребачког Вечерњег листа, који се позива на изворе у руској амбасади, Москва изражава жаљење "због таквог смера хрватске стране у време активизације билатералне сарадње и након позитивних резултата службене посете хрватске председнице Русији".
Хрватско министарство спољних послова потврдило је у уторак да је Хрватска једна од потписница писма упућеног високој представници ЕУ Федерики Могерени у којем се тражи јачање способности ЕУ у борби против дезинформирања и пропаганде спољних чинилаца.
Бриселски портал "EUObserver" објавио је 20. октобра да је Хрватска уз Чешку, Летонију, Литванију, Пољску, Румунију, Шведску и Велику Британију потписница писма којим се тражи да Европска служба за спољне послове (ЕЕАС) појача капацитете у борби против руске пропаганде.
Према наводима хрватских медија, писмо је послато 12. октобра.
"У писму се упозорава на све већу софистицираност и интензитет у дезинформисању и ширењу пропаганде спољних чинилаца уопште. Скреће се пажња на покушаје утицања на стварање неповерења и незадовољства демократским поретком као и настојања да се дискредитују ЕУ и државе чланице, трансатлантска заједница и наши партнери", саопштило је хрватско министарство.
У таквим околностима, додаје се, истиче се важност стратешког приступа и потреба јачања тимова за стратешко комуницирање који су задужени за источно и јужно суседство и Западни Балкан, као и потреба да се обезбеди одговарајуће финансирање, институционално позиционирање тимова унутар ЕЕАС-а и системски приступа кадровском јачању", додаје се.
ЕЕАС је у марту 2015. основала радну групу StratCom за источну Европу која се бави борбом против наводних руских кампања ширења дезинформација, делотворном комуникацијом и промоцијом европских политика у источном суседству, оснаживањем медијске сцене на том подручју и у чланицама ЕУ и јачањем капацитета ЕУ за предвиђање и одговарање на ширење дезинформација од стране спољних актера.
Хрватско министарство нагласило је да се Хрватска до сада у оквиру својих напора унутар ЕУ залагала за важност политичког ангажмана с државама југоисточне Европе, као и с државама ширег ЕУ суседства на југу и истоку, при чему је као важан аспект ангажмана истакнута сигурност.
"Кад је реч о југоисточној Европи, стратешко комуницирање сагледавамо као важан сегмент укупног деловања ЕУ, како у смислу промовисања вредности, демократије и владавине права, тако и у контексту одговора на разне манифестације хибридног деловања и спољних утиецаја, као и у циљу јачања и изградње отпорности ових држава... да се саме носе с безбедносним и другим изазовима", додаје се саопштењу.
Вечерњи лист је пренео и оцену неименованих дипломата да таквим понашањем Хрватска шаље лошу поруку, јер у тренутку кад се покушавају постићи топлији односи с Москвом и кад се говори о врло прагматичном дијалогу и фокусирању на ствари које повезују две земље, тајно сврставање против Русије даје два закључка.
Први је да Хрватска има две спољне политике – једну, коју спроводи председница, и другу, коју спроводи Влада, а други да се показује као неверодостојан саговорник, додаје дневник.
0 коментара на ову вест