Нов 29, 2017 | Аутор Фајтер / sputniknews.com / од 29.09.2017. |
Ситуација у Каталонији, уочи референдума о независности те шпанске покрајине заказаног за 1. октобар, све више се заоштрава.
Студенти су масовно изашли на улице у знак подршке референдуму, а каталонска полиција упозорила је на избијање грађанских немира уколико шпанске власти затворе биралишта и тако спрече одржавање референдума.
I always believed in the healing power of plants#CatalonianReferendum #votarem #ProtestasCatalunyaARV pic.twitter.com/OvWTE4luSQ
— natilles (@natilles_com) September 21, 2017
Лидер Каталоније Карлес Пуџдемон изјавио је да притисци Владе Шпаније поводом референдума о независности тог региона само појачавају подршку референдуму "на начин који европске институције неће моћи да игноришу". Министар спољних послова регионалне Владе Каталоније изјавио је у Бриселу да би ЕУ требало да обави дужност чувара демократских вредности и да Шпанији поручи да дозволи одржавање референдума о каталонској независности 1. октобра.
The face of Spain under PP is remarkably familiar. #CatalonianReferendum pic.twitter.com/KJlldhixHr
— Julian Assange ? (@JulianAssange) September 20, 2017
Триво Инђић, бивши амбасадор Србије у Шпанији, међутим сумња да Влада Каталоније може да рачуна на подршку Брисела по питању референдума.
Just had to see it with my own eyes! Peaceful protest and democracy in action! #CatalonianReferendum #Independencia pic.twitter.com/8tX28x6Wl3
— Pete Herzog (@peteherzog) September 20, 2017
"Брисел је у тешкој ситуацији зато што постоје земље-чланице Европске уније које такође имају потенцијалне сецесионистичке етничке групе, укључујући и Француску, а да не говорим о ранијем случају у Шкотској где је постојао јак захтев за референдумом за отцепљењем. Наравно, има и других земаља са етничким групама, као на пример у Белгији. Проблем је свакако у томе што је владајућа гарнитура у Европској унији тренутно таква да није наклоњена Том начину решавања сукоба, тако да шпански премијер Маријан Рахој може у извесном смислу и даље да рачуна на наклоност Брисела како се не би направио тај велики преседан после Косова", напомиње Инђић.
Welcome to the Catalan Republic. #indyref #independència #CatalonianReferendum #1Oct2017 pic.twitter.com/am83bq102b
— lalpino *X (@lalpinoX) September 20, 2017
На питање да ли ће, уколико референдум буде одржан и буде успешан, Брисел прихвати независну Каталонију, Триво Инђић каже да у овом тренутку не можемо са сигурношћу да кажемо како ће ЕУ реаговати.
0 коментара на ову вест