Нов 10, 2017 | Аутор Фајтер / Данас / од 10.11.2017. |
Богате земље дају премало новца за заштиту климе, сматра економиста Џефри Сакс, бивши професор на Харварду.
У интервјуу за бечки Стандард, Сакс је критиковао земље које су одговорне за климатске промене, а које истовремено не компензују штету у сиромашним земљама. Сакс председника САД Доналда Трампа сматра великом опасношћу за животну средину, док атомску енергију сматра "чистим решењем".
"Читава идеја Миленијумских развојних циљева и Циљева одрживог развоја (Уједињених нација) јесте у стварном партнерству за решавање великих проблема - како околине, тако и сиромашних... Међутим, ангажман богатих земаља је на врло ниском нивоу", каже Сакс.
На питање да ли је реално да индустријске земље од 2020. године почну да издвајају 100 милијарди долара годишње за заштиту климе, на шта су се обавезале, Сакс одговара одречно.
"Нема доказа да ће тај новац бити дат. Поготово са господином Трампом који је луда. Пре ће бити да ћемо назадовати", изјавио је Сакс. Као пример за то што богате земље, као узрочници климатских промена, не надокнађују штету сиромашним, он је издвојио Карибе. "
Када су Кариби ове године у више наврата погођени климатским променама и уништени ураганом, нико им није притекао у помоћ. То је иронија, пошто богате земље и људи управо тамо депонују свој новац", истиче Сакс.
Новац, према његовом мишљењу, може бити обезбеђен преко зелених климатских фондова ако би се они учинили "употребљивим и активним". "Мултилатералне развојне банке такође могу да се укључе у обнову инфраструктуре у погођеним земљама. Има довољно институција које можемо искористити. Али имамо и Трампа који је потпуно неодговоран човек. Он иде у другом правцу, финансирање жели драстично да среже и да изађе из Париског климатског споразума", наводи Сакс.
Сакс у Трампу види "инструмент нафтног и гасног лобија у САД". "Они (лобисти) контролишу одлучујућа тела у његовој власти и најважније гласове у Конгресу. Његову намеру да се повуче из Париског климатског споразума предводе републиканци у Конгресу које плаћају гасни и нафтни лобији. Тамо има пуно корупције. Трамп је велика опасност за свет, не само еколошка, већ и када је реч о ратовима и многим другим областима", каже амерички економиста.
Сакс се залаже за атомску енергију као решење за борбу против климатских промена. Упитан није ли опасност од несрећа попут оне у Фукушими већа од користи, он каже: "Не. Број људи који су изгубили живот у Фукушими од радијације је, према неким прорачунима, раван нули. Наравно, било је евакуације и ужасне кризе. Али у последњих педесет година можемо набројати рукохват таквих случајева. Оно што такође можемо видети јесте глобална катастрофа због даљег коришћења угља и гаса. Милиони људи годишње умру због загађеног ваздуха, а не због атомске енергије", закључује Џефри Сакс.
0 коментара на ову вест