Svet

0 коментара

АФЕРА "РАЈСКИ ПАПИРИ" ПОТРЕСЛА СВЕТ: Обелодањене тајне о утајама пореза и скривеном богатству БРИТАНСКЕ КРАЉИЦЕ, Путинових и Трампових људи, компаније "Најки", "Твитера", "Фејсбука"...

Нов 06, 2017 | Аутор Фајтер / Блиц.рс / од 06.11.2017 |

Највеће светске компаније, челни људи држава и друга велика имена глобалне политичке сцене, али и забаве и спорта, који су свој иметак склонили у оквиру тајних "пореских рајева" биће откривена ове недеље у оквиру огромног новог истраживачког пројекта који ће испитати офшор царства Велике Британије, јавља британски "Гардијан".

Извор: Пиксабеј

Подаци су се појавили само недељу дана након објаве 13.4 милиона датотека у оквиру којих су обелодањена глобална окружења где цвета злоупотреба пореза, као и комплексни, а наизглед површни начини да најимућније компаније могу легално да заштите своје богатство.

Документи су стигли од два провајдера офшор сервиса и компанија која региструје 19 пореских рајева пала је под пером немачког "Зидојче Цајтунга", а све је објављено захваљујући Интернационалном конзорцијуму истраживачког новинарства са партнерима у које спадају и британски "Гардијан", "Би-Би-Си" и "Њујорк тајмс".

У оквиру пројекта који је назван "Рајски папири", између осталог наведено је:

Милиони фунти од приватног имања краљице Велике Британије Елизабете Друге који су уложени у фонд на Кајманским острвима, па и део средстава који је отишао трговцу оптуженом за експлоатисање сиромашнијих породица и рањивог народa.

  • Обилна офшор пословања чланова Кабинета председника САД Доналда Трампа, као и његових саветника и донатора, укључујући и велике исплате од фирме чији је сувласник зет Владимира
  • Путина које су усмерене групацији америчког секретара за трговину Вилбура Роса.
  • Како су друштвене мреже Твитер и Фејсбук добиле стотине милиона долара инвестиција које могу да се испрате до државних финансијских институција Русије.
  • Фонд Кајманских острва који избегава плаћање пореза којим управља главни човек за финансије премијера Канаде Џастина Трудоа.
  • Офшор фонд вредан 450 милиона долара за који се претходно није знало, а у ком је чувано богатство лорда Ашкрофта.
  • Интензивно избегавање плаћања пореза светских компанија међу којима су и Најк и Епл.
  • Како су нека од најславнијих светских имена филма и телевизијске индустрије заштитила своје финансије кроз низ офшор шема.
  • Милијарде повраћаја пореза Острва Мен и Малте власницима приватних авиона и луксузних јахти.
  • Tајна позајмица и договор који користи Гленкор, мултинационална компанија са седиштем у Лондону, у покушају да осигура уносна права за рударство у Конгу.
  • Комплексне офшор мреже које користе два руска милијардера за куповину учешћа у фудбалским клубовима Арсенал и Евертон.
     

Објава ове истраге, у чијој реализацији је учествовало више од 380 новинара који су годину дана прегледали и слагали документацију у оквиру које неки од података датирају и од пре 70 година, догађа се у периоду у ком влада глобална финансијска неједнакост.

У међувремену, мултинационалне компаније пребацују растући део профита офшор, само у протеклој години израчунато је да је пребачено 600 милијарди долара, а то ће обелоданити водећи светски економиста Габријел Зукман ове недеље.

- Порески рајеви су један од кључних сегмената у расту светске неједнакости. Док она расте, офшор избегавање плаћања пореза постаје елитни спорт - навео је Зукман.

У центру података нашао се Еплбај, правна фирма са бројним канцеларијама у разним државама - Бермуди, Кајманска острва, Британска Девичанска острва, Острво Мен, Џерзи и Гернзи. Контрасно са Мосак Фонсеком, дискредитованом фирмом у средишту прошлогодишње истраге Панама папира, Еплбај се поноси тиме што је водећи члан "магичног круга" офшор фирми највишег ранга. Та компанија деловала је у оснивању офшора, омогућивши структуре које су помогле да се легално смање њихови рачуни за порез.

Из Еплбаја наводе да су прегледали све оптужбе и утврдили да "нема доказа о преступима, како њихових, тако ни њихових клијената": "Ми смо правна фирма која саветује о законитим начинима вођења бизниса. Ми не толеришемо нелегална дела", наводи "Гардијан".

0 коментара на ову вест