РЕФОРМЕ ЗА ПРОСВЕТУ
Образовање, наука и култура су основни услов напретка Србије, те с тога потребно је окупити најумније људе у Србији и расејању да заједничким ангажовањем дају најбоље решење свих данашњих проблема у образовању, науци и култури. Научници, културни радници, професори, наставници, учитељи и васпитачи раде најодговорније послове и од њиховог рада зависи садашњост и будућност Србије. Потребно је да се врати углед, ауторитет , интегритет и поштовање свих радника у просвети, науци и култури. Потребно је борити се да сви запослени у просвети, науци и култури буду плаћени онолико колико су стварно својим ангажовањем допринели бољитку у свом послу.
У циљу реформисања рада у просвети, намере покрета су следеће:
- Обезбедити услове да се могу школовати сва деца независно од њихове материјалне сигурности, средине у којој бораве и психофизичких могућности.
- Обезбедити, а по потреби и стипендирати стручно усавршавање уз одређене обавезе након њиховог завршетка.
- Прецизирати обавезе које морају испуњавати сви ученици и студенти од понашања како у образовној установи, тако и на свим јавним местима, хуман и коректан однос према старијима, родитељима, друговима.
- Установити норме понашања између школских установа и родитеља, односно старатеља васпитаника.
- Да ђачке ексурзије имају образовни и стручни карактер и да се уради јасан и детаљан план екскурзија за све разреде основног и средњег образовања, на тај начин да ученици упознају Србију и све српске градове и споменике културе, како би сазнали ко су и шта су.
- Да се уџбеници штампају у Србији тако што ће се Завод за уџбенике ревитализовати и да сва деца у Србији уче из истих уџбеника (као пример наводимо француско образовање где је јасно прописано да се истог дана у исто време у свим школама француског система предаје исти предмет истог садржаја без обзира на временску, географску и другу удаљеност од Француске).
- Формирати школски систем који се може лако мењати како би задовољио потребе друштва, пратио иновације, одбацивао непотребно и превазиђено, увек био са новим сазнањима и достигнућима, прихватао све добре а одбацивао све лоше делове система уместо реформе која полази од почетка као да пре тога није постојао образовни систем.
- Сваке године из различитих области на различитим нивоима вршити проверу знања ученика, организовати такмичења из разних наставних области, спортских и осталих ваннаставних активности.
- На основу тога извршити рангирање школа и то јавно објавити.
- Установити критеријуме по којима ће се школе материјално награђивати за постигнуте успехе.
- Веома прецизно дефинисати обавезе понашања, моралне норме за све запослене у образовању на свим нивоима и права која им положај у образовању пружа.