ПРЕДЛОГ РЕФОРМИ РАДА ПОЛИЦИЈЕ

У циљу реформисања рада полиције, намере покрета су следеће:

Права реформа полиције огледала би се у томе да се променом политичке структуре у полицији и другим државним органима мењају само лица која именује Влада, а да остали чиновници буду заштићени од самовоље политичара и директног мешања како у кадровску политику тако и у стручни рад. Ово  би се постигло доношењем адекватног Закона о државној администрацији.

- Радом криминалистичке полиције треба да руководи Директор уз руководећу и наредбодавну улогу тужиоца а не Министра.

- Доношење нове систематизације радних места и расписивање конкурса за раднике криминалистичке полиције како би се запослили високо образовани и стручни кадрови а не рођаци, кумови, земљаци и приучени кадрови са сумњивим дипломама, каква је сада ситуација у полицији. У том смислу кадровска служба треба да буде од пресудног значаја и најважнија.

- Укинути политичко деловање полиције кроз полицијске синдикате као и припадност било којој политичкој опцији. Полиција ради у име народа, а не Вучића или било ког политичара;

- Криминалистички део полиције опремити адекватном опремом у циљу успешнијег рада инсистирати на тимском раду а не на „рецки“ као најважнијем критеријуму.

- Више вредновати превентивни рад полиције.

- Из полиције дислоцирати ватрогасце јер се у нормалним и уређеним државама те службе налазе при локалној самоуптрави.

- Дислоцирати управне послове као што су личне карте у Министарство за локалну самоуправу као што је то у уређеним земљама.

- Применити европске стандарде по броју чиновника на одређени број становника.

- Осим тога из полиције треба одстранити и угоститељство као организациону јединицу а та места попунити приватним сектором путем јавних понуда.

Када би се то урадило у оквиру постојећег буджета створила би се средства за повећање плата припадника полиције као и повећање стандарда,а тиме         би се смањила и корупција.

 

ПОЛИЦИЈА НЕКАДА И САДА

 

Професионално-стручни суноврат је уследио после „демократских промена“ када је као најважнији критеријум био партијска припадност или „симпатије“ према одређеној партији. Тако је уништен стручни, криминалистички део полиције, чија обнова ће потрајати веома дуго.

Нису била случајно учестала пензионисања искусних кадрова МУП-а, урађена наводно да би се МУП очистио од политике, али прави разлог довођења младих и неискусних кадрова који не знају довољно о њиховим марифетлуцима, је управо тај да нема ко да их хапси када сиђу са власти. Заборављају политичари одређене чињенице: у МУП-у раде професионалци и 95% њих не интересује политика. Управо су политичари новим манирима пореметили тај ред који је постојао раније. Као да раније није постојала држава. Управо су политичари увели политику у струку и на кључна места довели незналице и своје послушнике и на тај начин су уништили институције система које представљају иначе сам систем. “Има 20 година, а експерт“, како то смешно звучи.

Актуелна власт је од заставника за две године стварала генерале и  разне друге стручњаке. Такви резултати довели до краха система и  разних убистава.

Некада су приправници као азбуку научили редослед потеза када се „обрађује“ неко лице. Није се могло десити да се приведе лице, а да се не изврши његово претресање, а камоли да се спроведе до притвора са оружјем што се дешава у новијој историји. Исто тако пре него што би се неко лице приводило или би се „обрађивало“ проверавано је да ли „пролази“ кроз казнене евиденције, да ли је можда повратник, да ли постоји за истим потрага и сл. Без оваквих провера није почињала обрада. Сада су забележени случајеви да се позове одређено лице, да се са њим обаве разговори и да буде пуштено, а за истим постоји потрага.

Нисмо сигурни колики број оперативаца зна како се води оперативна обрада, како се воде досијеи сарадника и информатора. Некада је полиција имала сараднике у „подземљу“, који су радили за полицију, а не обрнуто као што су забележени случајеви у новијој историји полиције Србије где криминални кругови воде и кадровску политику МУП-а. Када је својевремено, једном професионалцу у полицији стављена примедба полицијских руководиоца да је лоша сарадничка мрежа, он је тада направио пробу тако што је регистровао као сарадника лице које је било блиско тим истим руководиоцима полиције. Након неколико дана то лице је било „плаво око очију“, „са ногом у гипсу“ и „лонгетом на руци“. Наравно нико није знао одакле информација. Од тада тај поштени професионалац није смео да региструје правог сарадника полиције.

Некада су јавне скупове, утакмице, приредбе, разне дочеке и сл. обезбеђивали радници полиције задужени за јавни ред и мир уз помоћ радника криминалистичке полиције. Тадашње утакмице које су биле, нарочито када су играли тимови „велике четворке“, много ризичније, којима је присуствовало преко сто хиљада људи, обезбеђиване су без неког већег проблема. Али тада се радило много темељније, вршене су темељне припреме и превентиван рад са одређеним навијачким групама. Данас када је фудбал постао смешан не може ни најобичнија утакмица са неколико хиљада навијача да се обезбеди без велике помпе и проблема. Данашња полиција не може да обезбеди ни „најобичнију геј параду“ или како је зову „парада поноса“. Заиста тужно и смешно. Можда би требало да“ геј популација обезбеђује полицију“??

Некада је полиција имала евиденције свих криминалних група, навијачких група, појединаца склоних криминалу, пратила њихов рад, а данас за полицију представља проблем да се пронађу имена чланова појединих организација и група којима је главни аргумент „топуз“. Данашњој полицији треба неколико дана да пронађе припаднике одређених криминалних група и да их приведе правди. Данас изостаје превентивни рад полиције какав је некада постојао. Када дође до репресије тада је већ касно.

Некада, не тако давно у предузећима постојала је обавеза да се полицији пријави сваки боравак странаца, са образложењем у коју сврху долазе и колико се задржавају. Данас полиција и БИА немају појма ко све вршља по Србији и шта се раде страни држављани на пољу економске и остале шпијунаже. Данас челници БИА-е изјављују да имају трему пред одбором за Безбедност скупштине Србије. Коме такви људи да улију поверење да су безбедни када имају трему од својих сународника. Каква ли их тек паника хвата када треба да се на терену суоче са ис кусним оперативцима ЦИА-е, ФБИ-а, КГБ-а и других служби.????

Да зло буде веће неко паметан се нашао да укине средњу школу унутрашњих послова у Сремској Каменици, која је „изнедрила“ многе познате полицајце и многе генерације полицајаца који су прославили име Србије у свету. Сада се за припаднике полиције регрутују кандидати из „цивилства“ који пролазе којекакве курсеве, као да се занат учи за пар месеци.Тај неко није био свестан шта ради. Или је можда то намерно урадио.?? Сада када је неко случајно или намерно „упропастио“ српску полицију, нуде нам разне белосветске експерте да нам обучавају кадрове, као да смо јуче сишли са дрвета. Наравно и ништа бесплатно. При томе многа имена српске полиције, која би итекако имала шта да пренесу младим генерацијама су  „отерана“, пензионисана или скренута на споредне послове.