Представом „Један, један, један” трупа „Вертиго” је отворила Београдски фестивал игре, а комадом „White noise” обележиће 70 година Израела у Ројал Алберт холу у Лондону
Покрет и игра нису за Ноу Вертхајм, израелску кореографкињу и играчицу, само делови представе, већ су начин живота, разумевања света и себе. Њена трупа „Вертиго”, коју је основала пре две и по деценије са супругом Адијем Ша’алом, донела нам је светску премијеру комада „Један, један, један” одиграну синоћ на сцени Сава центра, на отварању 15. Београдског фестивала игре. У овом комаду уметница из Израела говори о трагању човека за сопственом персоналношћу, која се не проналази без других људи у којима се огледамо и настоји да дефинише его.
На конференцији за новинаре покренула нас је позивом да исправимо леђа, раширимо руке и урадимо седећи неколико покрета уз дубоке удисаје, како бисмо осетили своје тело. Ефекат је био одличан. Ноа Вертхајм је рођена у Америци, а одрасла у Израелу. Завршила је Академију за музику и игру у Јерусалиму, а у компанији „Тамар” је упознала Адија Ша’ала, који је као војни пилот повремено патио од вртоглавице. Заљубили су се и одлучили да направе плесни дует на ту тему.
„Та комбинација губитка контроле и лагане вртоглавице нас прати сваког дана, већ две и по деценије”, каже Ноа Вертхајм која са супругом и три сина живи и ради у етно арт кибуцу на периферији града. Бави се подучавањем младих играча и радионицама намењеним људима са специјалним потребама. Инсистира на одговорности према другим људима, социјалној заједници и очувању природе. Разговор за „Политику” почињемо коментарисањем представе „Велики кротитељ” Димитриса Папајоануа, коју је Ноа Вертхајм пратила заједно са Београђанима:
– Папајоану је на мене оставио јак утисак. Признаћу да сам у почетку очекивала плес, али сам схватила да то неће бити само то, јер је његов језик визуелан, а иза сваке сцене се налази дубока, велика идеја. Призори сахрањивања подсетили су нас на то да смо пролазници на овом свету, да на крају увек умиремо и од нас остају само кости. То се и у мојим делима види. Сцена у којој се приказује комадање делова тела, које људи једу учинила је да осетим одвратност и навирале су ми тада разне мисли и идеје. Папајоану је сјајан уметник.
Ове године низом манифестација у свету и самој земљи биће обележено 70 година постојања израелске државе, а у тим програмима наћи ће се и једно ваше дело које ће бити изведено између осталог у Ројал Алберт холу у Лондону. О чему је реч?
Веома смо поносни што славимо 70 година постојања Израела. За ту прилику моја компанија „Вертиго” и ја смо изабрали комад „White noise” ( Бела бука), дело чију сам прву верзију направила пре десет година и сада сам је реконструисала, са живом музиком. Сада имамо десет музичара на сцени, пре свега гудаче и двојицу перкусиониста. Биће то својеврсни спој концерта и плеса. „White noise” говори о буци у глави, економији, потрошачком менталитету, модерном животу. Рецимо то да играчи на леђима имају исписан бар-код.
Да ли ваша игра и активности компаније „Вертиго”, могу да промене, унапреде свет и свест појединца?
То је моја мисија. Мада како старимо, почињемо да разумевамо да не можемо да променимо свет, већ да можемо да мењамо само себе. Али и то је довољно и привилегија је. Тиме се постиже нешто као домино или ефекат лептира, да са малим стварима утичете на веће догађаје. То је промена за којом жудим, али пре свега почела сам од себе. Када сам видела једну енглеску компанију која је радила са људима са специјалним потребама, била сам дирнута и рекла сам да желим да урадим исто. И онда је то постала посебна грана „Вертиго” плеса. Моја сестра је задужена за тај пројекат, који спаја плес и људе са специјалним потребама. Свакодневно имамо радионице за њих. На почетку нашег рада је један новинар написао: „Све што они раде је само трик”. Не знам зашто се такве ствари виде негативно, али довољно је рећи – да је ово трик не би трајао 18 година. Поносна сам на тај пројекат.
Опишите нам ваш живот у кибуцу, заправо етно арт селу које сте створили?
У нашем етно арт селу имамо више студија за игру. Много младих долази и увек убацујемо у рад са њима и причу о начину живота и екологији. Уколико иду у тоалет, тамо нема воде. Све се рециклира. Уче о циклусу воде, како се она скупља када пада киша…радимо све 100 одсто еколошки. Млади проведу у нашем месту пар сати, један дан или пар недеља и онда имају радионице са особама са специјалним потребама, тек тада могу да виде уметност наше плесне компаније. То је веома лепо место, засадили смо поврће којим се хранимо. Радим тамо, стварам у том прелепом месту. Одатле сви идемо напоље, у свет!
0 коментара на ову вест