Нов 06, 2017 | Аутор Фајтер/Агенције од 06. 07. 2017. |
Када је реч о Специјалном суду за ратне злочине ОВК, међународна заједница је спремна да иде до краја, уверен је бивши изасланик ЕУ за Косово Волфганг Петрич, који истиче да је то уједно и тест чињенице да су ЕУ и Американци једнаки према свима и објективни.
Међународни кривични суд је био и веома важно искуство и за учење. Можда нису били довољно спремни, информисани да су одређене традиције у албанском друштву другачије од западних традиција када је реч о судском поступку. Сада, колико знам, свесни су тога и бавиће се тиме на такав начин, сигуран сам, да ће Специјални суд бити веома важан", рекао је Петрич.
"Такође, да би се закључило са темом ратних злочина ОВК. То такође говори и да је ЕУ и међународна заједница су спремне да иду до краја. Прошло је скоро 20 година, али ако је било ратних злочина, они ће бити процесуирани, чак и када је реч о групи као што је ОВК. То је веома важно и тестира чињеницу да ЕУ и Американци заиста покушавају да буду једнаки и објективни. Злочин је злочин , подвукао је Петрич у интервјуу франкфуртским Вестима.
Када је реч о војсци Косова, Петрич је истакао да је веома рано да се о томе разговара.
Нарочито јер је још присутан Кфор и о безбедности се свакако брине међународна заједница. О томе имам лични принцип и веома сам скептичан када је реч о војсци. Скептичан сам и када је реч о војним савезима, јер као дипломата желим испреговарана решења, компромисе , наглашава он.
Што се актуелне политичке ситуације на Косову тиче Петрич је рекао да због умируће економије и социјалне ситуације, многи косовски Албанци напуштају земљу јер не могу да нађу посао, и да док они одлазе, "екстремисти" остају.
"Забринут сам због чињенице да постоји веома снажан национализам Самоопредељења, али с друге стране, ако једнога дана преузму одговорност у локалној власти, као што је у случају градоначелника Приштине, онда схвате да морају бити прагматични. Опозиција је увек више екстремна. Али, ово је проблематична ситуација. Косовски Албанци морају да схвате да свака већина у одређеној регији одговорна за мање групе. То је европски принцип и најважнија ствар: мање групе, у једној демократији, морају бити заштићене. Као Европејци, чланови ЕУ, то свима морамо да говоримо ", поручује он.
Указао је да су на обе стране су веома снажне емоције и велики национализам.
И када је реч о том етничком национализму, ту, нажалост, нема пуно разлике ни код Срба, Хрвата, Албанаца, Косовара... Рецимо све те приче о "Великој Албанији", то је све глупост, али је веома снажно. То мора да се превазиђе. Сама чињеница да се за дијалог у Бриселу користи израз "стратешки дијалог" значи да на крају морамо да се фокусирамо на перспективу, на разговор преко линије раздавајања , сматра Петрич.
Када је реч о дијалогу у Бриселу, аустријски дипломата оцењује да се две стране о статусу Косова "слажу да се не слажу", али да је "разговор преко линије раздвајања" веома важан корак ка иницирању помирења народа.
Помирење не можете наметнути људима. За то ће бити потребне генерације. Било је злочина на обе стране и породице нису спреме да се помире јер је то толико емотивно и близу њиховом срцу. Зато је дијалог најважнији инструмент да се направи прогрес. Важно је успостављање Заједнице српских општина, да српска заједница има своју институцију за све оно што се дешава у локалним заједницама. Важно је да Срби имају своје представнике у косовском парламенту, влади и јавним институцијама. Такође и да се стварно побољша ситуација за манастире и српску заједницу која живи јужно од Ибра , објаснио је Петрич.
Казао је да је, када је пре две године посетио пријатеља оца Саву, био шокиран да Високе Дечане и даље штити Кфор, рекавши својим косовским контактима да то није добро, да они морају да гарантују безбедност Србима и манастирима, али је реалност таква да то мора да ради међународна заједница.
0 коментара на ову вест