Politika

0 коментара

ВУЧИЋЕВ МИНИСТАР БЕЗ ПОРТФЕЉА, АЛИ НЕ БЕЗ КЕША: "Ненад Поповић крије своје послове иза офшор компанија, чија је тржишна вредност много већа од представљених 75 милиона евра"

Нов 07, 2017 | Аутор Фајтер / Н1 / од 07.11.2017. |

Група од 400 новинара из 67 земаља је у оквиру пројекта "Рајски папири", открила 13,4 милиона тајних докумената за које тврди да представљају доказ о утаји пореза високих званичника и предузећа у свету.

Извор: Принтскрин/Јутјуб

Учесник тог пројекта је и Мрежа за истраживање криминала и корупције (КРИК) која је објавила да се међу 120 светских политичара који се оптужују за скривање имовине, помиње и име Ненада Поповића, министра у Влади Србије без портфеља, задуженог за иновације и технологије.

Главни и одговорни уредник КРИК-а Стеван Дојчиновић објаснио је у Новом дану ТВ Н1 да су новинари тог портала из "Рајских папира" сазнали да је Ненад Поповић, у време када је био потпредседник Скупштине, контактирао једну агенцију за офшор услуге, јер је хтео да направи нову структуру офшор компанија које поседује и да их пресели на острво Ман и траст у Хонгконгу.

Дојчиновић истиче да су агенције које се помињу у "Рајским папирима", за разлику од фирме Мосак Фонсека из "Панамских папира", много чистији играчи, те да су проверавали своје клијенте, па тако и Поповића.

"Кад се јавио Поповић, односно његови агенти, нису му открили идентитет, само су навели 'Мр П.'. Из агенције су онда затражили његов пасош и кренули су да га истражују, и открили контроверзне послове које је радио у Русији. На крају се то много продужило и никада није формирао те фирме", навео је Дојчиновић и објаснио да поменути послови Поповића у Русији укључују изградњу Путинове палате, изградњу олимпијског насеља у Сочију коју је пратила велика афера, као и сарадњу са контроверзним бизнисменом Марком Ричом, власником компаније Гленкор.

Фото: Марина Лопичић

Коментаришући деманти Поповића, Дојчиновић је рекао да министар заправо ништа није негирао, већ се сакрио иза "игре речи". Поповић има серију офшор компанија на Кипру и једну на Девичанским острвима које је пријавио и Агенцији за борбу против корупције, подсећа Дојчиновић и каже да је вероватно зато Поповић навео да је све своје фирме регистровао у Европи и Русији, али то и даље не мења чињеницу да се ради о офшор зонама.

Процењена вредност имовине Поповићевих компанија је 75 милиона долара, а њихова тржишна вредност 100 милиона долара, и то је процена коју је за самог Поповића урадила глобална компанија PWC, објашњава Дојчиновић, али истиче да се те вредности не могу видети у имовинској карти министра у Агенцији за борбу против корупције, јер је у њу уписана само номинална вредност поменутих компанија, али не и вредност њихове имовине.

"Имовинска карта не говори много о богатству, оно што је битно јесте не само колико је он богат, већ да се мало више сазна о тим пословима - како су настали, чиме се баве, итд. Оно што ми је занимљиво у вези са Агенцијом је да је та номинална вредност компанија јако мала. Његови послови процењени су на преко 70 милиона долара, а свака од фирми има номиналну мању вредност (…) Ту нећете видети велику кућу коју има у Русији, а која се води на фирму", наводи уредник КРИК.

Суштина није, како каже, да ли су ти послови легални ли не, већ да се разоткрију тајне.

"Највећи проблем је што се офшор зоне користе да се сакријете иза тих фирми. То је најбољи начин да се сакријете. Ми разоткривамо имена моћних људи који ту стоје, а државни органи утврђују има ли кршења закона", поручује он.

Поповић је најзвучније име из Србије у "Рајским папирима", али ту има још занимљивих имена, навео је Дојчиновић и додао да ће се КРИК у наредном периоду детаљније бавити тим темама, а већ сутра ће објавити комплетну документацију о министру Поповићу.

0 коментара на ову вест