Нов 22, 2017 | Аутор Фајтер / Б92.нет / од 22.08.2017. |
Након 11 година од покретања кривичног поступка, Апелациони суд у Београду правоснажно ослободио 10 оптужених за помагање и скривање Ратка Младића.
Једини који је осуђен у том процесу је генерал Марко Лугоња,који је осуђен на условну казну затвора од шест месеци са роком провере од годину дана. Он је једини током процеса признао да је скривао Младића у свом стану.
Овом одлуком, која је објављена на сајту Апелационог суда, преиначена је друга првостепена пресуда којом је у мају прошле године због апсолутне застарелости кривичног гоњења била одбијена оптужба против свих окривљених.
Прва првостепена пресуда из 2010. године којом су оптужени били махом ослобођени или су оптужбе такође због застарелости биле одбијене, била је укинута је па се суђење понављало по налогу Апелационог суда.
Правоснажном пресудом оптужби су због недостатка доказа ослобођени Станко Ристић, Љиљана Васковић, Борислав Ивановић, Предраг Ристић, Саша Бадњар, Ратко Вучетић, Татјана Васковић Јањушевић, Бојан Васковић и Благоје Говедарица.
Лугоња, пензионисани генерал, је осуђен јер је у току септембра 2002. године у Београду крио Младића у свом стану и обезбеђивао му намирнице као и друге ствари потребне за живот иако је знао да се Младић налази на оптужници хашког тужиоца због извршења 15 кривичних дела против човечности и међународног права, а за којим је Окружни суд у Београду у мају 2002. године издао потерницу.
Апелациони суд наводи да сматра да је Лугоња извршио кривично дело помоћ учиниоцу после извршеног кривичног дела с обзиром да је и сам признао извршење кривичног дела.
Према том признању, Лугоња је Младића у свој стан примио на наговор генерала Здравка Толимира, и задржао се 5-6 дана.
Апелациони суд подсећа да је одлука да прими Младића у свој стан била његов избор, као и да му је било познато да је у Хагу била подигнута оптужница против Младића и расписана потерница.
Младићу је, како је рекао на суђењу, помогао јер је био његов командант.
Што се тиче осталих оптужених који су сада ослобођени оптужбе, Апелациони суд је нашао да у конкретном случају није наступила застарелост кривичног гоњења како је то наведено у првостепеној пресуди, али да током поступка Јавни тужилац није понудио довољно јасне и уверљиве доказе којима би поткрепио своју оптужбу, наводи се у одлуци Апелационог суда.
Јатаци који су крили Младића после 2006. до његовог хапшења пет година касније 26. маја 2011, склопили су споразум о признању кривице с Тужилаштвом за ратне злочине, на условне казне затвора.
Младићу је у завршној фази суђење у Трибуналу.
0 коментара на ову вест