Politika

0 коментара

МУЉАМЕР: Зукорлић ЗЛОУПОТРЕБОМ ПОЛОЖАЈА и везама са владајућом странком постигао добијање АКРЕДИТАЦИЈЕ за свој Универзитет СУМЊИВОГ КРЕДИБИЛИТЕТА

Нов 27, 2017 | Аутор Фајтер / Блиц.рс / од 27.09.2017 |

Посланици Народне скупштине усвојили су у понедељак амандмане на предлог Закона о високом образовању које је уложио Одбор за образовање на чијем је челу Муамер Зукорлић, а чиме се по свему судећи отварају врата ка акредитацији његовог приватног универзитета у Новом Пазару.

Извор: Принтскрин/Јутјуб

На два законска предлога о којима је у току скупштинска расправа, поднето је укупно 1.234 амандмана, од чега 904 на Предлог закона о основама система образовања и васпитања и 330 на Предлог закона о високом образовању.

Скупштински одбор за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво, на чијем је челу Зукорлић, у понедељак је поднео својих 11 амандмана, које је потом на седници прихватио министар просвете Младен Шарчевић.

"Сви амандмани који су усвојени иду искључиво ка томе да се повећа улога министра у процесу акредитације, а да се из њега склоне сви они који су спречавали да Зукорлићев приватни универзитет коначно добије акредитацију. Тако се у националном савету које бира комисију смањује број чланова које даје Конференција универзитета Србије, са 15 на 6, уводи се 7 независних експерата које именује министар, као и представници Привредне коморе Србије који су исто блиски власти", истиче Александра Јерков, народна посланица и члан Одбора за образовање.

Фото: Дадо Ђилас

Због потенцијалног сукоба интереса у случају Муамера Зукорлића, Јерков се, како каже, обраћала Агенцији за борбу против корупције.

Извор: Принтскрин Јутјуб

"Писала сам им када је он изабран за председника Одбора и речено ми је да ће Агенција са повећаном пажњом пратити његов рад. Планирам да се поново обратим, јер ако ова ситуација, у којој он користи Одбор да би упутио амандмане по мери његовог универзитета, није сукоб интереса, заиста не знам шта је онда", истиче Јерков.

Редовни професор Рударко-геолошког факултета, дописни члан САНУ Владица Цветковић истиче да садашњи систем акредитације није идеалан, али да ће новим законским решењима бити гори.

"Ово је уплив политичких чинилаца у политику образовања и то у један од њених најосетљивијих делова - контролу квалитета. То без сумње одговара свакоме ко се бави бизнисом огрнутим плаштом високог образовања, а истовремено има или је близак онима који имају политички утицај. Занима ме ко ће то бити "независан експерт", а бира га министар", пита се Цветковић.

Ректорски савет Конференције универзитета Србије (КОНУС), коју чине акредитовани универзитети у Србији, упутио је у петак председници Народне скупштине Маји Гојковић иницијативу у којој се тражи смена Муамера Зукорлића, председника Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво Народне скупштине Србије.

Као разлози које наводе истичу се нестручно и некомпетентно обављање наведене функције, као и њено коришћење за предлагање решења "која би довела до акта о акредитацији који дуги низ година није у стању да добије, јер, по оцени Националног савета за високо образовање и Комисије за акредитацију и проверу квалитета, не испуњава прописане стандарде који се односи на кадровску, просторну и техничку опремљеност".

0 коментара на ову вест