Politika

0 коментара

МАЛИ И ВЕСИЋ, ДВА БРАТА БАРОНА: Градоначелник значајно "преувеличавао" цифре, претходна власт оставила дуг од 400 милиона, а не 1,2 МИЛИЈАРДЕ!

Нов 05, 2017 | Аутор Фајтер / Инсајдер.нет / од 05.12.2017. |

Министар финансија Душан Вујовић ставио је тачку на полемику између градоначелника Београда Синише Малог и Фискалног савета око тога која је методологија израчунавања дуга Београда исправна, приликом обрачуна колико је актуелна власт наследила од бивше.

Извор: АМГ д.о.о., Фото: Александар Јовановић

Фискални савет је у праву – закључио је Вујовић, а то значи да је дуг три пута мањи од оног који је први човек престонице израчунао и предочио јавности.

Наиме, Синиша Мали, иначе економиста по струци, у израчунавању наслеђеног дуга Београда и уштеда које је актуелана власт остварила, применио је сопствену математику, односно методологију. Она је, како смо сазнали од министра финансија Душана Вујовића, потпуно непризнату и непозната у међународним оквирима.

Министар је објаснио да постоји само једна призната међународна формула обрачуна дуга, да око тога нема дилеме и да другачију методологију нико не би признао.

О свему овоме међутим министар финансија се није изјаснио пре два месеца, када се водила оштра полемика између градоначелника и председника Фискалног савета Павла Петровића.

Крајем септембра, Синиша Мали је изјавио да је "укупан дуг, који већ три године враћају грађани Београда, који сви ми враћамо, који нам је оставио Драган Ђилас милијарду и 118 милиона евра"

Бивши градоначелник Ђилас је потом изјавио да је та сума неколико пута мања, око 380 милиона евра, а до сличног износа од око 400 милиона дошао је и Фискални савет .

У полемику се укључио и градски менаџер Горан Весић који је такође рекао да је дуг који је управа чији је део затекла износила 1,2 милијрде евра и да "Ђиласа стварно треба да буде срамота када прича о дугу који је оставио у Београду".

И председник Србије Александар Вучић је у септембру ове године гостујући на РТС-у навео да је дуг Београда „био некада 1,12 милијарди евра".

И поред врло јасних примера и објашњења Фискалног савета како се рачуна дуг и извештаја Управе за јавни дуг Министарства финансија, Синиша Мали није одустајао од своје рачунице.

„Када саберете све оно што је он (Ђилас) оставио као дуг Града, дуг општина и дуг јавних предузећа... Обавезе по основу кредита, главница плус камата" , објашњавао је тада Мали уз опаску да њега не занима то што други не рачунају укупне камате на кредите у јавни дуг .

"Да ли га неки Фискални савет рачуна или не рачуна, потпуно ми је ирелевантно, ја га рачунам", рекао је тада.

Према његовоје посебној математичкој рачуници дуг града Београда је смањен за 570 милиона, док је по рачуници Фискалног савета, дуг смањен за највише сто милиона евра - што је око пет пута мање.

Чланови Фискалног савета су тада објаснили да методологија не може да се одређује произвољно како коме одговара И да би у случају да се формула Синише Малог примени на Републику, дуг државе био преко 40 милијарди евра, односно преко 100 одсто БДП-а.

Неколико месеци касније, министар финансија коначно је пресудио – у праву је Фискални савет.

0 коментара на ову вест