Мај 10, 2017 | Аутор Фајтер/Агенције од 10. 04. 2017. |
Европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан је, у интервјуу немачком Ханделсблату , на питање да ли се Србија, након што Вучић преузме дужност председника Републике, налази на путу ка држави једног човека , подсетио да шеф државе има само репрезентативну функцију, као и да је Вучић као премијер није оставио ни трачак сумње да је Србији европски пут стратешки циљ.
Хан истовремено поручује да не постоји ограничење брзине у приступном процесу, а циљ је да Србија и друге земље региона постану чланице ЕУ током наредне деценије.
На питање да ли види опасност да Србија постане ауторитарна, националистичка демократија, Хан је одговорио да се у приступном процесу Србије ради о презуимању и примени демократских правила.
Подсетио је да је у приступном процесу Србије отворено до сада осам поглавља, од којих су два већ затворана. У средишу процеса су поглавље 23 и 24, у којима се ради о оебзбеђивању правне државе. Овим поглављима почињено преговоре и та поглавја ће се затворити на крају процеса, а то важи за све земље кандидате. На тај начин моземо да интензивно и дуго пратимо и оцењујемо њихов развој ка правној држави , објаснио је Хан.
Он је истакао да је, као закључак ранијег ширења, односно пријема Румуније и Бугарске, да је у средишту пажње приступног процеса актуелних кандидата одрживи развој правног система. Тај процес правне државе мора постати иреверзибилан , подвукао је Хан.
Такође је истакао да у приступним преговорима не постоје ограничења брзине.
Свака земља кандидат мора самостално одлучити којом брзином спроводи правни и економски развој, али и борбу против корупције и за слободу медија. Добијамо подршку грађана ЕУ за нову чланицу, само ако та земља није препозната као финансијско оптерећење, већ добитак , подвукао је он.
Указао је да су преговори подстакли стране инвестиције у Србију. Од почетка преговора постоји нови елан у страним инвестицијама за Србију, не само из Европе, већ читавог света. То показује атрактивност ЕУ и тај подстрек мора доследно бити искоришћен од Срба , уверен је Хан.
Према његовим речима, јасан проевропски курс Београда је довео до новог инвестиционог бума.
Резултат тога је дупло већи привредни раст од европског просека . У Србији имамо стране инвестиције од око две милијарде евра годишње. Од тога 80 одсто долази из ЕУ. Српска привреда је значајно покренута и тиме се смањује незапосленост, рекао је он. Унија би, како сматра, из сопственог интереса требало да тежи да те земље постану чланице, јер проширење гарантује стабилност у нашем непосредном суседству.
Упитан када би Србија могла постати чланица ЕУ Хан је казао да је циљ Уније да Србија и друге земље региона буду примљене у чланство у наредној деценији.
0 коментара на ову вест