Politika

0 коментара

ДИ ГА КОСОВО? Тито, Слоба, Вучић, сидаши и ПРАЊЕ НОВЦА; Ево како ЦИА види СРБИЈУ на свом сајту

Нов 06, 2017 | Аутор Фајтер / ртв.рс / од 06.09.2017. |

Срби су један од оних народа који за већину сопствених неуспеха оптужује стране службе, центре моћи, а међу првима обавештајну агенцију америчке владе ЦИА. А да ли сте се запитали како ЦИА види Србију?

Извор: Принтскрин / ЦИА

Америчка ЦИА сваке године објављује чињенице о државама света путем своје најпопуларније публикације "CIA World Factbook", која се бесплатно може прегледати и преузети са њиховог сајта, а Србију у кратким цртама описују од времена Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца до најскоријих политичких промена, дотиче се политичких амбиција тренутне власти, географије, економије, па чак и дужином путева којим располажемо.

У уводном делу представљања Србије, као прва информација наводи се да је Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца основана 1918. године, а да је 1929. преименована у Југославију. Података о пређашњој историји нема, а даље у тексту наводи се је Тито "успео да усмери пут земље између народа Варшавског пакта и Запада наредне четири и по деценије".

Потом се наводи да је Слободан Милошевић постао председник Републике Србије 1989. године и да су његови "ултранационалистички позиви за српску доминацију довели до насилног распада Југославије дуж етничких линија".

"Године 1991, Хрватска, Словенија и Македонија прогласиле су независност, а затим Босна 1992. Преостале републике, Србија и Црна Гора, прогласиле су нову Савезну Републику Југославију (СРЈ) у априлу 1992. године и под вођством Милошевића, Србија је водила неколико различитих војних кампања да уједини Србе у суседним републикама у "Великој Србији", наводи се у публикацији.

Ове акције су крају пропале што је, након међународне интервенције, довело до потписивања Дејтонског мировног споразума 1995. године. Милошевић је "задржао контролу над Србијом" и на крају постао председник СРЈ 1997.

Илустрација

"Године 1998, албанска побуна у некада аутономној покрајини Косово изазвала је српску антипобуњеничку кампању која је резултирала масакрима и масовним протеривањем Албанаца који живе на Косову. Одбацивањем међународног споразума од стране Милошевићеве владе довело је до НАТО бомбардовања Србије у пролеће 1999", стоји на сајту ЦИА.

Наглашава се и да су избори у СРЈ крајем 2000. године довели до пада Милошевића и инсталације демократске власти. Наводи се да је након две године "неубедљивих преговора" Косово прогласило независност, подсећа да је Србија тражила мишљење Међународног суда правде у Хагу и да су неки договори постигнути у оквиру преговора у Бриселу, преноси "Блиц".

За крај овог дела наводи се да је Александар Вучић, промовисао амбициозан циљ - Србија у ЕУ до 2020. године.

ЦИА износи и детаљне податке о географској позицији Србије, са ким се граничи, па и колико је у километрима дугачка граница са одређеним земљама. Као ближе појашњење наводи се да је Србија "мало мања од Јужне Каролине" што је, како је наведено, чини 117. земљом на свету по величини.

Детаљно је појашњено какву климу имамо, али и какав тип земље постоји у Србији, од севера до југа, која се према ЦИА користи на следећи начин: 57,7 одсто за потребе пољопривреде, 31,6 чине шуме, десет одсто за остале намене. Уз напомену да су земљотреси природне катастрофе које прете Србији, стоји и да је списак руда и минерала којима је земља богата - нафта, гас, угаљ, гвожђе, бакар, цинк, антимон, хромит, злато, сребро, магнезијум, пирит, кречњак, мермер и со.

Детаљно су анализиране етничке групе, религиозне, старосна структура становништва, морталитет и наталитет, ухрањеност, писменост, колико дуго траје школовање, колика је незапосленост младих, колики проценат Срба има мокри чвор и приступ пијаћој води, па чак и број оболелих од ХИВ. Када је реч о последњој категорији, према сајту ЦИА, 2.700 људи у Србији живи са вирусом ХИВ, што нас ставља на 115. место на свету на тој листи.

У делу који је назван "влада", поред појашњења какав је политички систем Србије, може се пронаћи списак свих општина и градова, са звездицом обележеним онима који се налазе на територији Војводине и појашњење какав је правни систем државе. Да се подаци редовно ажурирају говоре и датуми промене власти, па се тако наводи да је Александар Вучић председник од 31. маја, а Ана Брнабић премијерка од 29. јуна ове године. Такође, на истом одељку налази се комплетан списак политичких партија у Србији и њихових лидера.

Када је реч о економији, уз напомену да је ДОС спровео реформе након пада Милошевића, ЦИА пише да у Србији има 3.141 милиона радно способних, од којих 17,8 одсто ради у пољопривреди, 25,6 одсто у индустрији и 56,6 одсто услугама. Могуће је пронаћи и статистичке податке о јавном дугу Србије, висини буџета, увозу и извозу, каматама и још много тога.

Оне које занима какав је енергетски сектор Србије, колико киловата смо у могућности да произведемо, колико гаса, па и колико загађујемо атмосферу, те податке може пронаћи у одељку "енергија".

Када је реч о саобраћају, ЦИА наводи да Србија има тачно 3,809 км пруга, 44,248 км друмских путева и 587 км водних путева (наглашава се да је углавном реч о Сави и Дунаву).

На крају, након података о избеглицама, њиховом броју и пореклу, издвајању за војску и војном року, наводи се да је "привреда рањива на прање новца" и да је балканска рута тачка за претовар хероина који се из југоисточне Азије креће ка Западној Европи.

0 коментара на ову вест