Нов 06, 2017 | Аутор Фајтер/Агенције од 10. 05. 2017. |
Ратко Ромић и Милан Радоњић, оптужени за убиство новинара Славка Ћурувије су од данас, одлуком судског већа, у кућном притвору. Њима је укинута затворски притвор у коме су били дуже од три године.
Председавајући судског већа судија Снежана Јовановић је рекла да ће Ромић и Радоњић добити електронске наруквице како би се контролисало да ли поштују одлуку суда.
"Притвор је трајао скоро три и по године и више нема процесних сметњи да буде замењен алтернативни начином", рекла је Јовановић.
Тужилаштво, по пријему решења, има право жалбе.
Правни заступник Ромића и Радоњића, адвокат Зора Добричанин Никодиновић је данас у изјави новинарима испред зграде Специјалног суда изразила задовољство одлуком суда.
Она је објаснила ће Ромић и Радоњић из зграде Специјалног суда бити уз полицијску пратњу одведени у Централни затвор како би се раздужили и завршили остале формалности.
Према њеним речима, одатле ће их полиција спровести до станова у којима живе и које не смеју да напуштају. У међувремену ће, како је објаснила, бити завршене и формалности око електронског надзора, односно електронске наруквице које ће њени клијенти носити док су у кућном притвору.
Путем електронско надзора Ромић и Радоњић ће бити контролисани да ли поштују одлуку суда, односно да не смеју да напуштају објекте у којима бораве.
Она је рекла и да је притвор њеним клијентима трајао скоро три и по године, односно од 4. јануара 2014, када су ухапшени.
Додала је и да притвор не значи ослобађајућу пресуду већ меру суда којим се обезбеђује приисуство оптужених током процеса.
Рекла је и да је из Европског суда за људска права у Стразбуру добила одговор да ће се бавити дужином затворског притвора у коме су били Ромић и Радоњић.
Правни заступник породице оштећених, адвокат Слободан Ружић је рекао новинарима да не очекује да ће одлука суда о кућном притовру утицати на ток процеса.
"Да ли је неко у затворском или кућном притвору не утиче на ток процеса", рекао је он испред зграде Специјалног суда.
Претходно данас је у својству сведока саслушана некадашња секретарица начелника Ресора ДБ Радомира Марковића Драгана Ивановић Мијатовић. Рекла је да нема никаквих сазнања о убиству Ћурувије, осим оног што је прочитала у медијима.
У суд је био доведен и бивши припадник Јединице за специјалне операције Ненад Илић који је на служењу затворске казне од 40 године због убиства на Ибарској магистрали и других злочина.
Није сведочио јер није био ослобођен чувања државне тајне јер је, као припадник ЈСО током 1999. и 2000. године, био и припадник тадашње Државне безбедности.
Суд је одлучио да од ДБ затражи да Илића ослободи чувања државне тајне како би могао да сведочи о случају убиства Ћурувије.
Наставак процеса заказан је за 13. и 14. септембар.
Бивши припадници ДБ, Марковић, Ромић, Радоњић и Мирослав Курак - који је у бекству, су оптужени су за убиство Ћурувије.
Оптужени и њхови адвокати су на претходним рочиштима негирали сваку повезанос са тим злочином.
Ћурувија је убијен 11. априла 1999. године у Светогорској улици у Београду, у хаустору зграде у којој је живео.
0 коментара на ову вест