Нов 08, 2018 | Аутор Фајтер / 021.rs / од 08.02.2018. |
Тридесеттрогодишњи М. К. из Београда ухапшен је у великој међународној полицијској акцији "Shadow Web" због сумње да се бавио фалсификовањем личних података.
Раније је америчко правосуђе саопштило да је подигло оптужнице против 36 особа због међународне мреже за крађу личних података на интернету, посебно банкарских картица и додало да су хапшења између осталог спроведена и у Србији и на Косову.
Како наводи МУП, М.К. је, како се сумња, од 2010. до 2017. године, као члан криминалног форума на интернету "Infraud", под корисничким именом "Goldjungle" рекламирао продају, продавао и давао на употребу средства за прављење лажних платних картица на које се уносе електронски подаци са правих платних картица оштећених корисника ради даље злоупотребе, као и образаца за израду лажних платних картица и скенираних платних картица, које могу послужити као образац за израду лажних платних картица.
На овај начин осумњичени М.К. је преко свог рачуна на сервису "Liberty Reserve" прибавио противправну имовинску корист у износу од око 50.000 америчких долара.
Осумњиченом М.К. је одређено задржавање до 48 часова и он је, уз кривичну пријаву, приведен Вишем јавном тужилаштву у Београду.
Иначе, у овој међународној полицијској акцији активно су учествовала одељења за борбу против високо технолошког криминала српске полиције и тужилаштва у координацији са полицијама и тужилаштвима из САД, Велике Британије, Канаде, Аустралије и других држава. Акција је била је усмерена на обарање једне од највећих криминалних организација на Интернету под називом "Infraud".
У овој међународној операцији ухапшено је 36 особа, од којих је већина у координисаној акцији широм света. Ради се о особама које су руководиле организацијом "Infraud", једним од највећих криминалних форума са готово 11.000 чланова.
Овај криминални форум се бавио прибављањем и продајом украдених података, укључујући податке о компромитованим платним картицама, личним подацима грађана, банкарским и финансијским подацима грађана, банака и компанија, малициозних софтвера, као и украдених идентитета. Украдени подаци су углавном продавани на "dark web"-у. Процењује се да је "Инфрауд" био један од највећих криминалних форума за продају украдених података забележених до сада, на коме је, као се сумња, продато око четири милиона података о украденим платним картицама, пре него што је он оборен у овој великој међународној акцији.
Министарство правде САД претпоставља да је овај криминални форум одговоран за губитке више од 530 милиона долара.
Осумњичени који су били укључени у овај криминални форум су из Украјине, Пакистана, Француске, Велике Британије, Србије и Русије.
Форум "Infraud" је имао слоган "In Fraud We Trust" (С вером у превару), асоцирајући на слоган "In God We Trust" (С вером у Бога) који се налази на новчаницама америчког долара.
0 коментара на ову вест