Нов 01, 2018 | Аутор Фајтер / Н1 / од 02.02.2018. |
Весна Малишић, заменица главног и одговорног уредника недељника НИН, оценила је у Новом дану да, кад је реч о београдским изборима, Београд има једну асоцијација која је за сваку власт лоша - асоцијација на локалне изборе 1996. и 1997. године, кад је претварање Београда у опозициони град било увод у победу опозиције 2000. године.
"То је фрустрација ове власти због које је она подигла 'комплетну борбену готовост', као да је цео систем - све институције, сви медији који су блиски власти - подигнут да се 'одбрани' односно 'добије' Београд". Пошто они вероватно сами знају да нису баш толико добри као што причају, прави се сразмера да опозиција мора бити у свему катастрофално лоша", оценила је она.
Према њеном мишљењу, у медијима који се сматрају блиски властима не можете да прочитате ниједну објективну вест.
"Није могуће да је све добро на једној страни, а све лоше на другој", сматра Малишић.
Она наводи пример некадашњег градоначелника Београда Драгана Ђиласа и каже да све време док није био на власти није могла да се чује ниједна лоша реч о њему, међутим оног часа кад се вратио у политику извлачи се "артиљерија" и он је тад "прљав и зао".
"Власт има инструменте да сваког ко је прекршио закон приведе правди. Међутим, то се дешава само у медијима, смисао тога је политичка дисквалификација људи, а не друштво у коме судови раде свој посао", оценила је Малишић.
Малишић сматра да је притисак власти у последњих годину дана толико порастао, а истовремено и страх код људи.
"Није то више ирационални страх, то је страх да ћеш изгубити посао, да ће твоја породица имати проблеме. На том страху владајућа коалиција гради стратегију власти, тренутно то може да донесе резултате, али то мора да пукне једног тренутка. Цело друштво је заробљено потребама владајуће коалције, у јавности немамо репрезентацију друштва већ силовање стварности", изјавила је она.
Говорећи о изјави Александра Шапића да "више не постоји ни један одсто шансе" да са Српском напредном странком направи било какав договор око заједничког управљања Београдом, Малишић каже да је могуће да је ранијим изјавама да ће разговарати са свима покушао да смањи притисак власти, али да је можда увидео да је тај притисак толико велики да није популарно говорити да ћеш сарађивати с влашћу и рачуна да ће му то донети неке поене.
"Овог тренутка сви калкулишу, смишљају стратегије да добију више гласова. Опозиција нема адекватан приступ јавности, што ове изборе чини лошим и недемократским", сматра она.
Коментаришући текст из НИН, Малишић истиче податак да је на прошлим београдским изборима 155.000 гласова "расуто".
"Било је 19 листа које су биле испод цензуса и оне су представљале готово 20 одсто свих изашлих на те изборе. Власт има стратегију да бујањем таквих 'малишана' један број гласова, преко Д'Онтовог система, пребаци себи", сматра Малишић.
Упитана о Љубиши Прелетачевићу Белом, Малишић каже да он спада у те "малишане" и додаје да не може да процени профил његових потенцијалних гласача, оцењујући да ће лоше проћи на београдским изборима.
0 коментара на ову вест