Нов 04, 2017 | Аутор Фајтер / Н1 / од 04.12.2017. |
Најновије пројекције популационих кретања у Европи, израђене на основу статистика неколико утицајних америчких и међународних институција, за предстојеће деценије најављују забрињавајуће демографске трендове.
Ако је веровати проценама које се темеље на подацима америчке Централне обавјештајне агенције (ЦИА), америчке Трговинске коморе, америчке Канцеларије за попис становништва и Међународне базе података, до 2050. године државе европскога југа и југоистока углавном ће постајати све празније, а земље европскога северозапада све попуњеније људима, пише Слободна Далмација.
Како пише Слободна Далмација, "пустиња" на југу не темељи се на претпоставци климатских промена, него на природним трендовима и најчешћим узрочницима сваке депопулације: исељавању, старењу и све ређем рађању становништва.
Према наведеним пројекцијама, Србија ће 2050. са пет и по милиона становника бити на самом дну европске лествице, с демографским падом већим од 33 одсто.
Већи губитак националнога корпуса у Европи предвиђа се само Литванији, Летонији и Молдавији, којима предстоје снажна исељавања и губици до 40 одсто становништва.
Хрватска ће, предвиђа ова прогноза, 2050. имати око 3.860.000 људи. Занимљиво је да се и за Босну и Херцеговину не прогнозира драстичнији мањак становника - процене пада крећу се око осам одсто.
Црна Гора ће такође имати мањак од осам одсто, а Македонија око четири одсто становништва.
Најнасељеније и очито најпожељније европске земље за живот за 30-ак година биће Ирска, Исланд и Луксембург, који ће порасти од 20 одсто па све до 33 одсто од постојећега броја држављана.
0 коментара на ову вест