Дец 01, 2018 | Аутор Фајтер / Бета.рс / 01.03.2018. | Војводина
Радио-телевизија Војводине завршила је пословну 2017. годину са више од 150 милиона динара губитка, што је најлошији финансијски резултат ове медијске куће у последњих неколико година, пише Војвођански истраживачко-аналитички центар.
"Да ће прошла година донети РТВ-у финансијски суноврат дало се наслутити већ по објављивању финансијског извештаја за првих девет месеци, по којем је губитак за тај период износио око 89 милиона динара. Међутим, рапидном расту дуга за целих 60 милиона динара за последња три лањска месеца мало се ко могао надати", наводи VOICE.
Како је за ВОИЦЕ потврдио извор из РТВ-а, у менаџменту као главни узрок лошег пословног резултата виде увођење ТВ таксе, тачније лош модел прерасподеле прихода од наплате на територији Војводине, по којем 70 одсто припада РТВ-у, а 30 одсто Радио-телевизији Србије (РТС).
У тексту се наводи да је за првих девет месеци 2017. године на дневнице за службени пут у иностранство потрошено 11,5 милиона динара, што је 8,9 милиона динара више у поређењу са путовањима запослених у иностранство у 2016. години.
"РТВ је веома добро пословао 2014. године када је укупан добитак износио 214 милиона динара; годину дана касније добитак је био 67 милиона динара; 2016. година, када је уведена ТВ такса, окончана је са тек девет милиона динара вишка у каси; док показатељи за прошлу годину готово извесно РТВ-у ће донети губитак од око 150 милиона динара, што је за три милиона евра мањи приход него пре четири године", пише у чланку.
Према наводима VOICE, ако би РТВ наставио да на овај начин послује и 2018. године, "изгледи да доживи банкрот све су реалнији".
"Подаци показују да покрајинском јавном медијском сервису прети банкротство јер су пословни приходи у 2016. били умањени за невероватних 1,6 милијарди динара у односу на 2014. Иако званичних података за прошлу годину, за сада, још нема сигурно је да ће се овај тренд погоршати", наводи се у чланку.
VOICE је подсетио да је Управни одбор покрајинског јавног медијског сервиса у новембру прошле године усвојио План финансијске консолидације, који предвиђа мере штедње у свим сегментима пословања, чиме је потврђено да је ситуација у том јавном медијском сервису "крајње озбиљна".
Да би менаџмент РТВ-а успео да исплати све обавезе за прошлу годину, пре свега према запосленима, током прошле године од Владе Србије добијена је позајмица у износу од 200 милиона динара па захваљујући тој позајмици редовно пословање није доведено у питање, "још увек", наводи се у чланку.
Подсећа се да је Управни одбор РТВ-а Влади Србије недавно предложио измену Закона о јавним медијским сервисима којом би се омогућила промена начина расподеле наплаћених средстава од ТВ таксе на територији Војводине.
Додаје се да би то значило да уместо садашњег модела 70:30 у корист РТВ-а убудуће овој медијској кући припадне 80 одсто средстава, а РТС-у 20 одсто. Такође је предложено да се постепено повећа и висина таксе са садашњих 150 динара, пише у чланку.
VOICE наводи да је с тим у вези одржан и састанак представника два јавна медијска сервиса са премијерком Србије Аном Брнабић, која је од РТС-а и РТВ-а тражила да јој доставе пројекте решавања проблема у пословању са финансијским показатељима изласка из кризе, што је РТВ и урадио.
"Дијагноза покрајинског јавног медијског сервиса је да се налази на апаратима за одржавање у животу, а његова даља судбина, како ствари стоје, у рукама је Владе Србије", оцењује VOICE.
0 коментара на ову вест