Društvo

0 коментара

УНСрали се: Удружење новинара Србије НЕЋЕ подржати скуп против МЕДИЈСКОГ МРАКА, а разлог је БЛАГО ЖАЛОСТАН

Нов 25, 2017 | Аутор Фајтер / Данас / од 25.09.2017. |

Група организација и медија која је издала саопштење "За слободу медија" и против "медијског мрака" одбила је предлог Удружења новинара Србије да се тим саопштењем подрже сви локални медији који су под притиском и осуди свако насиље над новинарима, укључујући оно које је прошлог викенда изведено над новинарима Телевизије Пинк и РТС, саопштио је данас УНС.

Илустрација

УНС истиче да остаје чврсто при ставу да се медији и новинари не смеју раздвајати на "наше" и "њихове" и да се у акцијама протеста због угрожавања слободе медија и подршке колегама не смеју правити поделе на подобне и неподобне новинаре.

Подсећају да као највећа и најстарија новинарска организација у земљи, наставиће да се у свакој прилици боре за слободу медија и оснаживање новинара не правећи поделе.

"Због ових чињеница и због тога што није прихваћен наш предлог да се осуде сви напади на новинаре и сваки притисак на локалне медије, УНС није имао друге могућности сем да не потпише саопштење групе организација", додаје УНС.

Тако прилажу предлог који је УНС послао и који није прихваћен:

Група је окупљена у знак подршке свим локалним медијима, укључујући Врањске новине, које су - по речима власника Вукашина Обрадовића - угашене због "неиздрживих политичких и економских притисака". Група тражи од свих локалних самоуправа да омогуће слободно извештавање заинтересованим медијима и да не избацују новинаре са седница скупштина, као што се недавно догодило Телевизији Банат у Вршцу.

Група ће се залагати за јачање локалних медија, основа информисане јавности и демократије, тиме што ће тражити да се уведе обавеза локалних самоуправа да издвајају 2% годишњих буџета за медијске пројекте у јавном интересу. О предлозима за медијске пројекте морају одлучивати комисије које чине представници репрезентативних новинарских удружења како би се обезбедила независност од политичких и економских притисака на извештавање у јавном интересу.

Организације окупљене у овој групи осуђују сваки притисак на новинаре и насиље над њима, без обзира у ком медију новинари раде и од кога ти притисци долазе. Организације окупљене у овој групи подсећају да су у недељи за нама на скупу опозиционих странака физички нападнуте новинарке Телевизије Пинк, које су због повреда задржане у болници, а да су присталице истих странака јајима гађале екипу Јавног медијског сервиса РТС и узвикивале претње на рачун новинара РТС-а.

Борба за слободу медија подразумева сталну активност и будност. Организације окупљење у овој групи обавезују се да ће континуирано инсистирати да се новинарима омогући професионално извештавање и да ће се супротстављати притисцима на новинаре, укључујући физичке нападе, цензуру и економске притиске, без обзира која странка је на власти и за који медиј нападнути новинари раде.

Организације окупљене у овој групи сарађиваће на успостављању поштених радно-правних односа у медијима, како би се економски положај новинара и медијских радника поправио и омогућио јачи отпор сваком покушају да се утиче на професионално извештавање.

Желимо да ова иницијатива прерасте у платформу за дијалог чији ће циљ бити да се залече, а не продубљују поделе у друштву и која ће бити отворена и за власт и за опозицију.

0 коментара на ову вест