Društvo

0 коментара

ОТИМАЈУ ОД СТАРИХ И БОЛЕСНИХ: Покрет "7 ЗАХТЕВА" организује протест против ПРИВАТНИХ ИЗВРШИТЕЉА који се богате МАЛТРЕТИРАЊЕМ СИРОМАШНИХ

Нов 12, 2017 | Аутор Фајтер / Данас / од 12.10.2017. |

Покрет 7 захтева саопштио је да подржава протест против приватних извршитеља, који у суботу у 16 сати испред Коморе извршитеља организује група Колективна одбрана станара.

Извор: Фејсбук / 7 захтева

Како наводе у саопштењу, заједно се треба супроставити друштвеним непогодама које настају због извршитеља, корумпираних судова и бахатих богаташа, наводећи да треба прво укинути извршитеље-предузетнике као институцију, а потом и збринути угрожене људе који немају свој кров над главом.

"Иако су приватни извршитељи измишљени уз изговор да ће омогућити ефикаснију наплату потраживања и растеретити судове, њихов примарни 'успех' огледа се у личном богаћењу (стотине хиљада евра годишње зараде) постигнутом захваљујући малтретирању недужних, а најчешће стараца са пензијама мањим од 10.000 дин месечно и самохраних мајки", наводе у саопштењу.

Као главне актере формуле богаћења наводе корумирано правосуђе и полицију.

"У случају породице Петровић, недавно исељене из стана у Његошевој улици у Београду када је преко стотину грађана бранило мајку двоје деце од 50 полицајаца, извршитељка Мирјана Димитријевић била је бивша судија извршног одељења Првог основног суда (2010-2014), као и представник Коморе извршитеља и један од чланова радне групе за писање закона о извршитељима (2015). Исти суд донео је пресуду против Породице Петровић (која има уредну документацију о коришћењу) и одбио да одлучује по жалби породице. Познанства и утицај Мирјане Димитријевић у Првом основном суду омогућавају да данас, као извршитељ предузетник, она годишње оствари близу 900.000 евра прихода на случајевима налик исељењу породице Петровић. Сличну неправду доживела је уметница и самохрана мајка, Јулијана Терек која је на Дедињу исељена због амбиција локалних општинских функционера да бараке на тој локацији користе за изградњу кафића. Породица Хаватми, исељена на Дорћолу, није била жртва амбиција локалних политичара или бивших судија, али је због дуга од неколико хиљада евра остала без стана који вреди више од 50.000 евра. Можда најапсурднији случај са исељењима дешава се у радничком насељу Трудбеника на Коњарнику, где бившим радницима Трудбеника прети избацивање из барака које су својим рукама изградили и добили од некадашње фирме иако је уговором о приватизацији било предвиђено да та имовина није на располагању новом власнику", истиче Покрет 7 захтева.

Десетине породица, како истичу, страдају да би једна особа имала стотине хиљада или милионе евра зараде.

"Било да су то банке, тајкуни, бивше и садашње судије, извршитељи, стране компаније које приватизују наша предузећа – количина правде у Србији мери се дубином џепа", закључују у саопштењу и позивају људе да се прикључе протесту.

0 коментара на ову вест