Društvo

0 коментара

Извештај ОЕБС о председничким изборима у Србији: Медији ФАВОРИЗОВАЛИ ВУЧИЋА, посебно Пинк, оклевали да критикују Владу.. ; "Господин Вучић има право да не учествује у телевизијским дебатама"

Нов 09, 2017 | Аутор Фајтер / Данас / од 09.11.2017. |

У извештају Канцеларије за демократске институције и људска права ОЕБС о председничким изборима 2. априла 2017. не оспорава се регуларност изборног процеса, али се износи низ препорука за превазилажење недостатака.

Илустрација

Уочава се да је кампањом доминирао кандидат владајуће коалиције, истовремено и премијер, којем је ишло у прилог нејасно разграничење између активности које је спроводио као део изборне кампање и оних које је обављао као премијер. Значајан део извештаја посвећен је медијском окружењу у коме су одржани избори, а један део интегрално преносимо:

"Господин Вучић је одлучио, што је било његово право, да не учествује у телевизијским сучељавањима кандидата. Међутим, то је осталим кандидатима ускратило могућност да у једнаким условима, отворено и директно, расправљају са господином Вучићем. То је, уз једно опште оклевање медија да на критички начин извештавају о активностима државних тела и доводе те активности у питање, знатно смањило количину непристрасних информација које су биле доступне бирачима. Резултати праћења рада медија које је спроводило неколико организација цивилног друштва показали су да су активности господина Вучића у његовој званичној улози премијера доминирале у извештајима свих канала с националном покривеношћу као и у водећој дневној штампи, уз приметан изузетак кабловске телевизије Н1 и дневног листа Данас. Сви приватни телевизијски канали с националном покривеношћу су у својим информативним емисијама фаворизовали господина Вучића, нарочито Пинк, који је господина Вучића отворено промовисао. Неки канали су приказивали токшоувове и преносили уживо изборну кампању господина Вучића са политичких скупова.

О осталим кандидатима се у емисијама вести далеко мање извештавало. Када су извештавали о активностима господина Вучића, укључујући о отварањима или посетама разним јавним догађајима или просторима, медији су формално делили званичне активности од оних које су се спроводиле у оквиру његове изборне кампање. Упркос томе, због учесталости и обима тог извештавања, у комбинацији са сличним извештавањем о активностима чланова владе, гледаоци нису могли јасно да разграниче о којим се активностима извештава као делу обављања званичних дужности а о којима као делу промоције кандидатуре господина Вучића.

Медији, нарочито јавни сервис, требало би да размотре усвајање мера којима ће сами да регулишу свој рад да би обезбедили праведну и независну уређивачку политику у праћењу изборне кампање, укључујући наглашавање јасног разграничења између званичних активности кандидата и њиховог појављивања као дела кампање како би се спречило да због извештавања о државним званичницима остали кандидати буду неправедно закинути", наводи се у извештају ОЕБС.

0 коментара на ову вест