Društvo

0 коментара

ИМАТЕ ПРАВО, А ДА МОЖДА НИСТЕ ЗНАЛИ: Родитељи по закону могу да раде од куће, али и да користе могућности скраћених смена

Нов 05, 2017 | Аутор Фајтер / Блиц.рс / од 05.10.2017 |

За усклађивање рада и родитељства запослених послодавци очекују од државе пореске олакшице и финансијску стимулацију, изјавила је данас министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић.

Извор: АМГ д.о.о., Фото: Марина Лопичић

Она је за РТС нагласила да је урађено истраживање о усклађености рада и родитељства и да је оно показало да та усклађеност није на завидном нивоу у Србији, али да ни запослени, ни послодавци не познају законске могућности.

Законом је већ дефинисано да радно време може бити варијабилно, да се може радити од куће, да постоји скраћено радно време.

Дејановић каже да су од послодаваца добили сугестије да би држава могла да стимулише послодавце, који су одговорни кроз пореске олакшице, финансијску стимулацију, али и да им држава обезбеди медијски простор да би могли да пласирају своје производе и о њима говоре широј јавности.

"Имали смо састанак у Привредној комори Србије и договорили смо се да нам послодавцу предложе моделе стимулације државе за оне који ће водити рачуна и помагати родитељство", нагласила је Дејановић.

Министарка је додала да је у завршној фази израда Закона о финансијској подршци породицама и да се очекује да се у Скупштини Србије нађе до краје године.

Тај закон ће, како каже, помагати породице на један другачији начин са већом сумом новца, али да новац неће бити једина мера за стимулацију породица да имају више деце.

Појашњава да ће усклађивање рада и родитељства прво решавати у привредним субјектима, и као позитиван пример навела "Металац" из Горњег Милановца који је направио позитивне помаке, а да очекује да ће то најтеже ићи у државној администрацији.

Упитана за проблеме родитеља који имају децу узраста седам до 10 година и који имају проблем јер нема ко да их чува током летњег распуста Дејановић одговара да је једна од могућности да предшколске институције повећају своје капацитете, приме ту децу, са повећаним бројем оних који брину о њима.

0 коментара на ову вест