Društvo

0 коментара

Европска федерација новинара шаље мисију у Србију због МЕДИЈСКОГ МРАКА; Траже од Јоханеса Хана да изврши притисак на Вучићеву владу

Нов 12, 2017 | Аутор Фајтер / Данас / од 12.10.2017. |

Извор: АМГ д.о.о., Фото: Зорана Јевтић

Управни одбор Европске федерације новинара (ЕФЈ) одлучио је да у Србију пошаље међународну мисију како би се побољшало стање у сфери медија погоршано последњих година, и позвао Савет Европе и ОЕБС да наставе притисак на владу Александра Вучића, наводи се у саопштењу ЕФЈ.

Саопштење прослеђено НУНС-у преносимо интегрално.

"Критичари кажу да западни званичници затварају очи на Вучићево гушење демократских слобода у Србији све док он сарађује у одржавању стабилности на нестабилном Балкану.

Поводом упозорења на ‘медијски мрак’ у Србији заснован на притисцима Александра Вучића на медије, Управни одбор Европске федерације новинара (ЕФЈ) одржао је 9. октобра састанак у Бриселу на којем се раyговарало о томе како је најбоље подржати новинаре да се одупру притисцима и координирају своје активности на међународном и европском нивоу.

'Тражимо од Европске комисије, а посебно од комесара Јоханеса Хана, који је надлежан за преговоре о европској политици суседства и проширења, да буде чврст и кохерентан када је у питању примена европских стандарда у области слободе изражавања и медијских слобода у Србији' рекао је председник ЕФЈ Могенс Блихер Бјерегард.

У најновијем извештају о проширењу ЕУ, Европска комисија је истакла да је Србија ‘постигла одређени ниво припреме’ али да је и даље потребно ‘створити окружење у којем се слобода изражавања може остваривати без ометања’.

Маја Васић-Николић, представница Независног удружења новинара Србије, објаснила је на састанку у Бриселу који начин су новинари у Србији застрашивани. Она је сугерисала ЕФЈ-у да утиче на власт у Србији, али и на међународне организације, укључујући Европску унију, Савет Европе и ОЕБС, како би новинарима у Србији омогућили бављење послом и извештавање јавности без страха.

Према подацима Независног удружења новинара Србије о инцидентима против новинара, нови трендови указују на прелазак са физичких напада на притиске који укључују наџор, судске поступке, административно узнемиравање, јавне изјаве званичника против новинара и економске притиске. Укратко, окружење које угрожава независне медије и које је довело до самоцензуре међу новинарима. Истраживања показују да 73% новинара у Србији види аутооцензуру као доминантан фактор међу колегама.

Управни одбор ЕФЈ је одлучио да пошаље међународну мисију у Србију како би се побољшало стање медија, које се погоршало последњих година, и позвао Савет Европе и ОЕБС да у том смислу наставе притисак на владу Александра Вучића. Критичари кажу да западни званичници затварају очи на Вучићево гушење демократских слобода у Србији све док он сарађује у одржавању стабилности на нестабилном Балкану.

ЕФЈ је заједно са Међународном федерацијом новинара (ИФЈ) поднео пет упозорења о Србији на платформи Савета Европе ради промовисања заштите новинарства и безбедности новинара на које нису добили одговор од Србије, која је држава чланица СЕ.

ЕФЈ је објавила неколико саопштења за јавност у вези са Србијом, указујући на драматично погоршање медијских слобода, укључујући затварање локалног српског недељника Врањске и штрајка глађу оснивача и главног уредника овог медија Вукашина Обрадовића", наводи се у саопштењу Европске федерације новинара.

0 коментара на ову вест