Нов 21, 2017 | Аутор Фајтер/Агенције од 21. 07. 2017. |
Поводом поништења решења Високог савета судства којим је бившем судији Владимиру Вучинићу изречена јавна опомена због изјава медијима, Друштво судија Србије оценило је данас да санкционисање права судије на слободу изражавања има "обесхрабрујући" ефекат на судије и председнике судова.
Управни суд је 19. маја уважио тужбу Вучинића, судије у поступку против власника Делта Холдинга Мирослава Мишковића, на решење Високог савета судства којим му је 24. јуна 2015. изречена јавна опомена због "дисциплинског прекршаја коментарисањем судских одлука, поступака, или предмета у медијима".
Друштво судија наводи да је Вучинић, залагањем за сопствену слободу изражавања доказао да судија, уз услов да је непристрасан и да не изазива утисак пристрасности, као и сваки грађанин, има право на слободу изражавања, и да је не само право судије, већ и његова дужност да, са искључиво стручног аспекта, изрази свој став о правосудним мерама и активностима јер је то "питање од јавног интереса".
Вучинић је био судија Специјалног суда који је у децембру 2013. привремено вратио пасош Мирославу Мишковићу.
Како наводи Друштво судија Србије, њему је изречена опомена због прекршаја који је "наводно учињен 13. децембра 2013. године" када је у дневном листу "Политика" изјавио да се "строго придржавао закона и процедуре када је одлучио да Мишковићу, привремено врати пасош ради путовања у Лондон".
Вучинић је тада, како преноси Друштво судија Србије, поред осталог изјавио и да "мишљење тужиоца није било потребно у оваквој ситуацији", као и да је "медијска спекулација да је Мишковићу пасош враћен тајно и да одлука није прошла кроз писарницу".
0 коментара на ову вест