Društvo

0 коментара

ДРАГОЉУБ ЖАРКОВИЋ, У МЕТУ: Стање у медијима је КАТАСТРОФАЛНО, Вучић држи уреднике на узици, договори се са њим и завршио си посао!; Паре иду по БУРАЗЕРСКОЈ ЛИНИЈИ - "Информеру"

Нов 30, 2017 | Аутор Фајтер / Н1 / од 30.10.2017. |

Стање у медијима је катастрофално, не мислим само на материјални положај, већ и у смислу кршења закона професије, кад видимо шта се на медијској сцени догађа то је на нивоу првобитне заједнице, свако у свој бубањ удара, мало се чује оно што је глас медија, претворени су у пропагандну машину, сматра уредник Времена Драгољуб Жарковић.

Извор: Принтскрин/Јутјуб

Говорећи о изради Медијске стратегије, чију је радну групу напустило неколико чланова, Жарковић је рекао да је он учествоао у изради претходне медијске стратегије, која је, како је навео, ишла у Европу на читање и додао да одсуство људи не мора да представља препреку да се донесе та стратегија.

"Кад се погледају образложења за повлачење видећемо да то није јединствен став, потпуно су различита објашњења, од персоналног до неких других. Мислим да сви који су се повукли сад перу руке од посла у коме су били. Имао сам прилику да учествујем у изради претходне и нико се није повукао, та стратегија је слављена јер је омогућила повлачење државе из медија, ни тада није било одушевлејње том идејом. Сада немамо државу у медијима, имамо странке у медијима и то се мање може контролисти него што се може контролисати држава. Најбољи пример је београдски конкурс за финансирање, комисија састављена од анонимуса, нема ниједног представника репрезентативног новинарског удружења, доделила је паре медијима који су формирани након расписивања конкурса, зашто су дали паре за пројекте Инфоремера, Српског телеграфа, Ало, то су новине које су најчешће кршиле кодекс, они су поделили буразерски те паре између себе, имамо одсуство државе присуство лоповлука у медијима", рекао је Жарковић.

                 

Он каже да не верује да радна група "може да измисли стратегију другачију од прошле" и додаје да се од прошле стање у медијима погоршало, јер се, како каже, проширлило поље утицаја на лошу медијску ситуацију.

На премијеркину констатацију да је стање у медијима катастрофално, али да је горе било 2014. године, каже да јесте дошло до девастације.

"Фрапантно ми је то мерење да сте Дачићу дали дуже, да председник изађе и прави аргуметацију то је непристојно и у том случају је стање катастрофално".

О стању у медијима у Србији, Европски парламент указује на неопходност унапређења културе и професионализма медија у Србији.

"Када ЕП то каже, то се односи пре свега на јавне сервисе. На РТС су притиснути муком не знају шта да раде, Вучић их држи на узди, буџет, паре могу да добији и да не добију, Студио Б се зове судио Београд на води, ја не знам шта они емитују, Политика има губитке нема губитке, о Куриру мислим све најгоре шта су писали о мени то мни пас с малом не би појео, почео Вучића да ставља на прву страну они их блокирају, није имало бразложења зашто су у блокади, зашто нису, очигледно су неки договор направили. Овде кад се договорите с Вучићем ви сте завршили посао".

Жарковић каже да се с Вучићем срео више пута, али да нису успели да се договоре.

"Први потез нове владе је био да су нама отказали осам уговора с јавним предузећима и државним установама, ми смо имали уговор са Службеним гласником где смо представљали књиге које се слабије продају, онда је дошао историчар којег су после најурили и он је лепо поцепао уговор и пренесе пројекат у Печат. Вучић је тражио састанак са мном, с њим кад разговарате то ти је све завршено, а после никад не буде, на моје очи је звао једну фирму, као шта зезате Време дајте тамо људима. И да нам је дао, не бисимо ми мили другачији", каже Жарковић.

 

0 коментара на ову вест